Новини Фінанси Економіка Бізнес Кар'єра Нерухомість Транспорт Індастрі ЖКГ Авто

Найважча зима для кожного. 5 запитань про холоди, які цікавлять всіх українців

Разом з експертом розбираємось, до чого варто бути готовим у період зимових холодів кожному

Колаж: Pro Гроші/ Дар'я Давиденко

Всім варто готуватися до важкої зими

Колаж: Pro Гроші/ Дар'я Давиденко

Сніг українці побачили ще у листопаді, а от сама зима ось-ось вступить у свої права й обіцяє бути надскладною. Зазвичай у цей період усі цікавились знижками на новорічні подарунки, відпустками, курсом валют, але цього разу зима особлива — воєнна.

Найбільше хвилюють питання про енергетику, оскільки саме вона зараз у найгіршому становищі через обстріли окупантів. Сайт Pro Гроші відповідає на п’ять найважливіших питань про прийдешню зиму, які хвилюють кожного громадянина.

Останній потужний удар по українській енергетиці був 23 листопада, тоді свою роботу зупинили навіть атомні електростанції, на перших порах дефіцит електроенергії сягав 70%.

Зараз система поступово оговтується, і країна може найближчим часом перейти до більш прогнозованих відключень, але за умови, що ворог більше не влучить у критично важливі об’єкти.

Чи вдасться надалі ремонтувати пошкодження?

Директор енергетичних та інфраструктурних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко розповідає, що Україні вже вдалося домовитися про постачання близько 200 трансформаторів середньої потужності та декілька трансформаторів високої потужності, які приїдуть з країн Балтії.

Також про багатомільйонну допомогу на відновлення української енергетичної інфраструктури оголосили Сполучені Штати, однак, що конкретно закуплять на цю суму — невідомо.

Проте у різних джерелах є інформація, що ДТЕК не спішить ставити всюди нові трансформатори, бо боїться їх знищення новими обстрілами.

Це вже будуть вирішувати з компанією Укренерго і Генштабом. Коли треба їх встановлювати — немає однозначної відповіді, я думаю, що на якихось високовольтних лініях треба встановлювати їх вже зараз, а на якихось — сенсу немає.
Володимир Омельченко

Володимир Омельченко

Директор енергетичних та інфраструктурних програм Центру Разумкова

Чи будемо ми купувати електроенергію в ЄС?

За словами експерта, це можливо зробити технічно, однак в обмеженій кількості, а саме — 500 мегаватів. Це, безумовно, краще ніж нічого, однак повністю проблему не вирішить.

Дійсно, це потрібно робити, закуповувати та імпортувати електроенергію, однак розуміти, що кардинальним чином це ситуацію не змінить, це по-перше. А по-друге, є ще одна проблема — наша модель ринку електричної енергії не відповідає моделі ЄС. У нас жорстко регульовані прайс-кепи на низькому рівні, і в результаті ціна вдвічі чи навіть в тричі нижча за ціну у Євросоюзі, — каже Омельченко.

На його думку, щоб українські компанії могли нормально закуповувати електроенергію в ЄС, Кабмін має розробити певний механізм компенсації різниці між ціною закупівлі й ціною на українському ринку.

Чого очікувати від Росії взимку?

Зима завжди була часом для енергетичного шантажу агресора, і цей рік виключенням не буде. Омельченко вважає, що у найскладніший час РФ може припинити транзит газу через територію України до ЄС.

Вони вичікують, коли наша система буде найбільш вразливою і, можливо, спробують синхронізувати удари по інфраструктурі із зупинкою транзиту блакитного палива. До цього треба бути готовим, — запевняє Омельченко.

Також варто пам’ятати про хворобливу "любов" Росії до дат, а саме — прив’язки нових обстрілів до якихось знакових подій.

Чи будуть нові блекаути?

За словами директора енергетичних та інфраструктурних програм Центру Разумкова, те, що Україна пережила 23 листопада, не можна назвати повноцінним блекаутом.

З технічної точки зору це краще називати системною аварією, яка була викликана обстрілом країни-терористки.

Чого конкретно можна далі очікувати — ніхто не знає, можна і далі чекати ударів по енергосистемі, по системі розподілу, по електростанціям з високою ймовірністю. Я розраховую на наступний сценарій — у нас будуть діяти графіки і аварійних, і планових відключень протягом усієї зими, можливо, навіть до повного завершення війни. Протягом зими буде зберігатися дефіцит електроенергії в середньому 20-25%, але після масованих ударів можливе його зростання до 50-60%, і терміни відновлення можуть тривати від 12 годин до трьох діб, — розповідає експерт.

Де і коли буде найнебезпечніше?

Як ми вже побачили, ракетні обстріли можуть дістати всюди, але все ж рівень небезпеки різний.

Найбільш спокійна енергетична ситуація — на Закарпатті та Буковині, а найбільша небезпека — це регіони проведення військових дій, прифронтові та окуповані території, там є проблеми не лише зі світлом, а й з опаленням, оскільки подекуди тепломережі повністю знищені.

Далі за рівнем небезпеки йдуть Харків, Київ та Дніпро, оскільки саме ці міста є найбільшими промисловими центрами України.

Якщо ж дивитися на часові проміжки, то найважче може бути у грудні, бо у РФ ще зберігається великий запас ракет, також складними може бути кінець лютого і навіть початок березня. У цей час запаси палива вже вичерпуються і багато чого залежить від погодних умов.

Раніше сайт Pro Гроші писав, як підготуватися до можливих блекаутів взимку і розповідав, як максимально дешево і якісно утеплити своє помешкання перед сезоном холодів. Детальніше про різні прогнози читайте у нашій спецтемі.

google Pro Гроші в Telegram google Pro Гроші в Google News

Стрічка новин

Дивитися всі

Ексклюзив редакції

Дивитися всі
Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтесь з тим, що ознайомилися з оновленою політикою конфіденційності, та погоджуєтесь на використання файлів cookie.