Новини Фінанси Економіка Бізнес Кар'єра Нерухомість Транспорт Індастрі ЖКГ Авто
banner banner

Не час панікувати – у якому разі банк має повернути кошти, вкрадені з картки

Жінка, яка стала жертвою шахраїв, виграла суд проти банку та повернула втрачені гроші

Фото: ПриватБанк, Pexels. Колаж: Pro Гроші

Українці можуть повернути собі гроші, які були викрадені шахраями

Фото: ПриватБанк, Pexels. Колаж: Pro Гроші

Україна стикається зі зростаючою кількістю випадків шахрайства, пов'язаних зі списанням грошей з банківських карток громадян. У більшості випадків жертви залишаються без коштів, адже ідентифікація та затримання зловмисників стають складним завданням. Однак, існують ситуації, коли банк повинен відшкодувати кошти, вкрадені з карток клієнтів.

На нещодавній приклад цього виду судових рішень вказує Касаційний цивільний суд.

У розгляді була справа №176/1445/22, в якій особа звернулася до суду з позовом, стверджуючи, що невідомі заволоділи доступом до додатка банку на її телефоні та викрали понад 100 тисяч гривень. Позивачка повідомила про це банк і правоохоронні органи, однак фінансова установа відмовилася повернути кошти.

Апеляційний суд спочатку відхилив позов, оскільки вважав, що спірні операції були проведені з використанням картки, яка була додана до Google Pay. Цей сервіс дозволяє проводити безконтактні операції з грошима, використовуючи різні методи ідентифікації, такі як паролі, QR-коди, включаючи ті, що генеруються через систему інтернет-банкінгу, CVV/CVC-коди й т.д. При цьому ці дані не можуть бути розголошені іншій особі, навіть якщо вона отримає фізичний доступ до сім-картки або має фінансовий телефон клієнта. Таким чином, ніхто не міг би ввійти в додаток банку, змінити фінансовий номер клієнта або здійснити операції з його рахунку.

Касаційний цивільний суд (КЦС) прийшов до висновку, що це банк має довести, що клієнтка своїми діями або бездіяльністю сприяла втраті інформації, яка дала б зловмисникам можливість здійснити операції. У відсутності належних і допустимих доказів, перевагу слід надавати клієнтові, який зазвичай є менш захищеною стороною в цивільних справах проти банків.

Тож КЦС не погодився з висновками апеляційного суду і визнав, що клієнтка не несе відповідальності за незаконне списання коштів. Це рішення дозволяє споживачам захищати свої права в ситуаціях, коли їхні кошти були вкрадені з банківських карток через безперервний розвиток технологій та нові шахрайські методи.

Як клієнт Ощадбанку залишився без грошей на картці

Шахраї все частіше обкрадають банківські картки українців. Проте така фінустанова як Ощадбанк майже не реагує на скарги.

Так, клієнтка поскаржилася на те, що їй зателефонували з відділення банку. Під час розмови було списано велику суму з платіжної картки без попередження або підтвердження транзакції в мобільному додатку.

Користувачка відразу розпізнала шахраїв, заблокувала картку, але кошти вже були переказані на інший рахунок. Вона звернулася до банку та правоохоронних органів, але банк не взяв на себе відповідальність.

Раніше ми повідомляли, як українці можуть втратити свої гроші через шахраїв. Також ми робили добірку найпоширеніших шахрайських схем при обміні валюти.

google Pro Гроші в Telegram google Pro Гроші в Google News

Стрічка новин

Дивитися всі

Ексклюзив редакції

Дивитися всі
Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтесь з тим, що ознайомилися з оновленою політикою конфіденційності, та погоджуєтесь на використання файлів cookie.