Новини Фінанси Економіка Бізнес Кар'єра Нерухомість Транспорт Індастрі ЖКГ Авто

Зеленський підписав закон про кредитні спілки: про які новації варто знати

Розбиралися, про що йде мова в новому законі України "Про кредитні спілки" та яким чином документ має покращити їхню роботу

Фото: УНІАН. Колаж: Pro Гроші

Розширюється перелік осіб, які можуть стати членами кредитних спілок

Фото: УНІАН. Колаж: Pro Гроші

Президент України Володимир Зеленський підписав новий закон "Про кредитні спілки". Очікується, що документ має впорядкувати їхню діяльність та підвищити результативність.

Про це йдеться на офіційному сайті Національного банку.

Які положення містить документ

У законі Про кредитні спілки мова йде про наступні новації:

  • Розширюється перелік осіб, які можуть стати членами кредитних спілок. Ними зможуть бути не лише фізичні особи, а й юридичні. Йдеться про фермерські господарства, ОСББ, кооперативи, мікропідприємства.
  • Удосконалюються вимоги до структури капіталу кредитної спілки. Зокрема, передбачається розширення джерел поповнення капіталу кредитної спілки, запровадження вимог щодо складових регулятивного капіталу як першого, так і другого рівня.
  • Посилюється система управління кредитною спілкою. З’являться нові вимоги до системи корпоративного управління та системи внутрішнього контролю, які дадуть змогу запобігти концентрації всіх процесів управління навколо вузького кола осіб. Це зменшить ризики для фінансового стану кредитної спілки та захистить інтереси її учасників.
  • Оновлюються правила отримання ліцензій. Наприклад, більше не потрібно буде отримувати кілька ліцензій на різні види фінансових послуг, адже кредитна спілка здійснюватиме діяльність на підставі ліцензії на діяльність кредитної спілки.
  • Передбачається диференціація ліцензій на стандартну (кредитна спілка зможе надавати фінансові послуги з кредитування та залучення від своїх членів коштів та банківських металів, що підлягають поверненню і не є пайовими внесками) та спрощену (може здійснювати лише кредитування).
  • Надається можливість передати низку функцій на аутсорсинг.

Відомо, що новий закон набуває чинності на наступний день після опублікування та повністю вводиться в дію з 1 січня 2024 року.

Які правила щодо кредитів змінилися під час війни

Нагадаємо, що відповідно до українського законодавства, на час дії воєнного стану та в тридцятиденний строк після дня його припинення, українці не несуть відповідальності перед кредитодавцем за прострочені кредити.

Так, на час війни не працює обов'язкова сплата кредитодавцю штрафу чи пені. Якщо зафіксоване невиконання зобов’язань за договором про споживчий кредит, забороняється збільшувати процентну ставку за користування кредитом (крім випадків, коли встановлення змінюваної процентної ставки передбачено кредитним договором чи договором про споживчий кредит).

Водночас зі сторони кредитора є правомірним рішення не скасовувати відсотки за користування кредитними коштами.

Які нові правила видачі мікрокредитування можуть застосувати, читайте в нашому матеріалі.

Раніше ми повідомляли, коли можна втратити житло через несплату кредиту. Також сайт Pro Гроші писав, що деяким українцям можуть списати борги по кредиту.

google Pro Гроші в Telegram google Pro Гроші в Google News

Стрічка новин

Дивитися всі

Ексклюзив редакції

Дивитися всі
Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтесь з тим, що ознайомилися з оновленою політикою конфіденційності, та погоджуєтесь на використання файлів cookie.