Операції на рахунках опиняться "під лупою": що змінилося для українців 7 вересня
Відтепер банки зобов’язані реагувати на перевищення максимальної суми фінансових операцій за місяць
НБУ встановив нові вимоги фінансового моніторингу для банків
Фото: скріншот, bank.gov.ua, Pexels. Колаж: Pro Гроші
Національний банк України вкотре запровадив нові вимоги щодо фінансового моніторингу клієнтів. Банки повинні реагувати на підозрілі перевищення заявлених сум транзакцій та слідкувати за нетиповою активністю рахунків.
Про це йдеться на офіційному сайті НБУ.
Регулятор затвердив зміни постановою від 5 вересня 2023 року № 110, яка набуде чинності 7 вересня. Нововведеннями Нацбанк планує знизити ризики корупції, відмивання коштів, фінансування тероризму чи іншої незаконної діяльності. Плюс вимоги стимулюватимуть результативність фінансового моніторингу.
До переліку нових обов’язків банків входять:
- реагувати на випадки перевищення максимальної суми операцій, заявленої клієнтом (окрім фізичних осіб, які проводять непідозрілі транзакції, що мають раціональне пояснення);
- слідкувати за нетиповою активністю на рахунках (новий індикатор підозрілості – максимальну заявлену суму транзакцій на місяць перевищили більше ніж у два рази).
Окрім вказаних нововведень, НБУ також вніс уточнення до процедури перевірки банками електронних резидентів України (в частині ідентифікації та верифікації).
Вплив нових правил Нацбанку на курс долара
Журналісти сайту Pro Гроші дізналися в експерта, що зміниться для українців з огляду на спрощення НБУ правил продажу безготівкової валюти. На думку доктора економічних наук Олексія Плотнікова, для наших громадян це хороші новини, адже раніше їм доводилося звертатися на чорний ринок, щоб отримати долари та не чекати кілька місяців.
"Зараз все повинно дещо змінитися, можливо, населення навіть задовольнятимуть послуги банків, але як це буде реалізовано на практиці, потрібно подивитися хоча б за тиждень", – зауважив експерт.
Також не виключено, що збільшиться попит на долари, адже з’явиться спрощена процедура купівлі. Такі зміни говорять про контроль НБУ ситуації на валютному ринку: якщо йде до пом’якшення, то скоро можуть почати повертати стандартні механізми врегулювання, які працювали до війни.
Що стосується самої процедури, вона буде такою: можна відкрити гривневий поточний рахунок і не чекати кілька місяців, а одразу конвертувати національну валюту в долари. Передбачається, що українці менше звертатимуться до послуг чорного ринку та більше обиратимуть банківські установи для проведення цих операцій.
Раніше сайт Pro Гроші писав, коли Національний банк України може почати друкувати гроші. Також ми повідомляли, що інфляцію вже не зупинити та розповідали, що НБУ спрогнозував стан економіки на наступні два роки.
Сподобалась стаття?