Економічна ситуація в Україні стає краще: чи буде подальше зниження облікової ставки
Представники Комітету з монетарної політики розділилися у думці щодо першого кроку у зниженні відсотка облікової ставки
Облікова ставка була знижена в липні
Фото: УНІАН. Колаж: Pro Гроші
Національний банк України (НБУ) у липні знизив облікову ставку з 25% до 22%. Таке рішення було прийняте під час засідання комітету з монетарної політики (КМП).
Підсумки дискусій щодо рівня облікової ставки оприлюднили в НБУ.
Що стало передумовою зниження облікової ставки
В Україні інфляція знизилася стрімкіше за прогноз НБУ
Під час дискусії було визначено, що інфляція сповільнилася швидше, ніж НБУ передбачав. У червні вона скоротилася до 12,8% річних, а за перше півріччя – більш ніж вдвічі. Базова інфляція також суттєво сповільнилася – до 13,7%.
НБУ вдосконалив прогноз цінової динаміки. До кінця року інфляція очікується на рівні 10,6%, порівняно з 14,8% у попередньому прогнозі. Зниження інфляції триватиме: до 8,5% у 2024 та 6% – у 2025.
НБУ вплинув на стрімке сповільнення інфляції. Це вдалося завдяки:
- утриманню високої облікової ставки;
- новим монетарним дизайнам;
- збільшенням резервів банків;
- фінансовому моніторингу.
Це призвело до того, що гривневі активи стали більш привабливими, а валютний ринок зміцнився.
Міжнародна фінансова допомога
Неабияку підтримку надали міжнародні партнери. З початку 2023 року Україна отримала 27 млрд доларів у формі кредитів та грантів. На початку липня міжнародні резерви досягли рекордного рівня – майже 39 млрд доларів, що дозволяє НБУ балансувати валютний ринок.
Покращені очікування і підвищення номінальних ринкових ставок сприяють зростанню реальної дохідності гривневих інструментів. Збільшення міжнародних резервів та стрімке зростання строкових гривневих депозитів зменшують ризики для курсової стійкості та дезінфляційної динаміки. Це дозволяє НБУ розпочати цикл зниження облікової ставки раніше, ніж передбачалося раніше.
Які були пропозиції щодо зниження облікової ставки
Попри те, що питання щодо зниження облікової ставки отримало високий рівень підтримки, думки стосовно першого кроку розділилися.
П'ять представників Комітету з монетарної політики (КМП) підтримали зниження облікової ставки до 22% у липні. Три з них виступили за більш значне скорочення ставки: два члени запропонували зменшити до 20%, один – до 21%. Інші три учасники дискусії підтримують більш помірне зниження облікової ставки в липні: двоє – до 23%, один – до 22,5%.
Всі члени КМП передбачають подальше зниження ставок, але вони також відрізняються у своїх думках щодо швидкості цього процесу.
Сім із них очікують, що облікова ставка знизиться до 18-19% наприкінці 2023 року. Два члени комітету націлені на помірніший підхід і планують зниження до 20% до кінця року. Тоді як інші два члени КМП вважають, що зниження ставки буде більш суттєвим.
Як вплине зниження облікової ставки на депозити
Таке рішення НБУ вплине на ставки гривневих депозитів. До вересня вони можуть скоротитися в середньому на 1-2 в.п. Максимальні ставки за розміщенням вкладів від 3 місяців до 1 року, які становлять 21%, можуть скоротитися до 19%. Середні ставки за депозитами від 3 міс. скоротяться до 11-12%, а за вкладами від 3 міс. до 1 року – до 16%.
Зростання ставок за гривневими депозитами з квітня по червень є результатом політики Національного банку України (НБУ), який прагне зміцнити гривню та привернути готівкові кошти в економіку.
Зниження облікової ставки спричинить відповідні коригування відсотків за гривневими вкладами. Проте, на тлі низької інфляції, вплив на прибуток громадян буде незначним.
Раніше ми повідомляли, що НБУ відновлює планові перевірки банків. Також ми писали, що в Україні зменшилася кількість безготівкових розрахунків.
Сподобалась стаття?