Знають далеко не всі: яка різниця між ПП і ФОП та що краще обрати для бізнесу
Розповідаємо, яка існує різниця між організаційно-правовими формами ведення бізнесу та що краще обрати українцям
Форми ведення бізнесу – ФОП і ПП – сильно відрізняються
Фото: Pexels, Unsplash. Колаж: Pro Гроші
Якщо ви втомилися від роботи на когось, хочете розпочати власний бізнес і займатися незалежною підприємницькою діяльністю, потрібно офіційно зареєструватися як ФОП чи ПП. Різниця між фізичною особою-підприємцем і приватним підприємством досить відчутна, і вибір форми ведення бізнесу залежить від конкретної ситуації.
Сайт Pro Гроші розповідає, чим відрізняється ФОП від ПП і що краще для відкриття власної справи.
Як працюють фізичні особи-підприємці
ФОПи здебільшого обмежені видами діяльності, сумами доходів, кількістю найманих працівників тощо. Всі ці нюанси відрізняються залежно від обраної групи та системи оподаткування: можна стати ФОПом 1,2 чи 3 групи або зареєструватися на загальній системі, де немає жодних лімітів.
Одна з основних відмінностей між вказаними організаційно-правовими формами – участь в управлінні. Приватний підприємець працює одноособово, тоді як засновників чи учасників ПП може бути кілька, і з кожним потрібно рахуватися.
Також перевагою ФОПів є ведення спрощеної звітності. Їм необхідно лише подавати декларацію до контролюючого органу про доходи та вчасно сплачувати податки – ЄП та Єдиний соціальний внесок (22% від розміру мінімальної заробітної плати). Водночас фізичні особи-підприємці на загальній системі оподаткування повинні платити податки від суми чистого доходу, а саме ПДФО, військовий збір і ЄСВ.
До інших плюсів реєстраціїФОП відносять:
- ви самостійно відповідаєте за власне майно, фінансові надходження тощо;
- керуєте бізнесом на власний розсуд;
- податкові зобов’язання не складні, не передбачають ведення бухгалтерського обліку.
Що передбачає реєстрація ПП
Приватне підприємство діє на основі власності однієї чи кількох фізичних або юридичних осіб із можливістю використання найманої праці. Ступінь відповідальності кожного учасника чи засновника звужений до рамок статутного фонду підприємства. Управління може здійснюватися одноосібно (рідко) та відокремлено, або ж колегіально (здебільшого), в ПП діє складніша структура керування, ніж у ФОПа.
Відчутна різниця між двома формами ведення бізнесу – у процедурі реєстрації. Для приватного підприємства обов’язковими вимогами є:
- наявність установчих документів;
- вибір найменування;
- розмежування будь-яких органів управління;
- формування статутного капіталу;
- ведення бухгалтерського обліку;
- оформлення хоча б одного найманого працівника – директора, зі встановленою зарплатнею;
- документальні підтвердження всіх витрат.
Останній пункт дуже важливий, оскільки ПП, залежно від системи (також існує спрощена та загальна), платить податки з суми валового або чистого прибутку. Тому треба уважно стежити, які витрати можна віднести до собівартості робіт і послуг.
Щодо звітності, то вона більш розширена, ніж у ФОПів. Приватне підприємство має подаватитакі документи в контролюючий орган:
- додаток 4 по найманих працівниках;
- декларацію з ПДВ (за необхідності);
- звіт за формою 1-ДФ;
- декларацію платника єдиного податку;
- фінансову звітність;
- декларацію про прибуток.
Отже, ще на етапі планування свого бізнесу варто ретельно зважити всі за та проти, вирішити, яка форма буде для вашого випадку ефективнішою. За можливості, новачкам рекомендують починати з оформлення ФОП, оскільки це простіше. І з часом розширюватися, переходячи на юридичну особу (за потреби).
Які податки мають заплатити ФОПи у вересні
Раніше ми розповідали, що у вересні відбудуться зміни для ФОПів 3 групи, які перебували на ставці 2% і перейшли на 5%. У цьому місяці таким підприємцям уже не потрібно платити податки за серпень з доходу, як це було на 2%. Вони будуть подавати декларацію за 9 місяців роботи до 9 листопада 2023 року та платити за 3 квартал до 20 листопада.
Для всіх груп розміри єдиного податку у вересні такі:
- 1 група – 268,40 грн (10% від прожиткового мінімуму);
- 2 група – 1 340 грн (20% від мінімальної зарплати);
- 3 група – 5% від суми місячного доходу.
Також платники 1 та 2 груп мають до 20 вересня 2023 року заплатити єдиний податок за поточний місяць. Єдиний соціальний внесок залишився добровільним.
Раніше сайт Pro Гроші писав, що жарт вийшов з-під контролю та розповідав, як продавець і покупець обманули один одного. Також ми повідомляли, що відомо про корупцію, махінації та санкції Коломойського.
Сподобалась стаття?