Новини Фінанси Економіка Бізнес Кар'єра Нерухомість Транспорт Індастрі ЖКГ Авто

Нові правила ведення військового обліку – що зміниться для бізнесу

З новим Порядком постановки на військовий облік зросло навантаження на бізнес

Фото: Міністерство оборони України, Pexels. Колаж: Pro Гроші

Організація військового обліку покладається на відповідних керівників підприємств, а обовʼязки з ведення – на HR-фахівця

Фото: Міністерство оборони України, Pexels. Колаж: Pro Гроші

30 грудня 2022 року Кабмін затвердив новий Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобовʼязаних та резервістів. Він створює додаткове навантаження для бізнесу. Адже зміни передбачають значне посилення контролю за взяттям на облік, обмін даними між різними органами влади, реєстрами та працедавцями людей, які підлягають обліку та декларують цифровізацію багатьох процесів.

Про те, як нові правила будуть працювати на практиці та які корективи вносяться в роботу бізнесу розповіли юристи Eterna Law для Forbes.

Працевлаштування військовозобов’язаних

Відтепер, приймати на роботу військовозобовʼязаного можливо лише після предʼявлення ним військового квитка, зокрема через Дію, або постановки на військовий облік.

Так, відповідно до Порядку, роботодавець перед тим, як прийняти на роботу працівника, зобовʼязаний перевірити, чи перебуває кандидат на посаду на військовому обліку, де саме і чи є його дані актуальними.

У разі якщо кандидат на посаду не дає підтвердження про свій військовий облік, роботодавець не має права прийняти такого працівника на роботу, оскільки його прийняття на роботу буде суперечити Порядку.

Насправді ж ця норма не є новою, обов’язок надавати підтвердження щодо військового обліку під час офіційного працевлаштування існував і раніше. Положення ж Порядку покликані уточнити та конкретизувати процедуру, встановити відповідальність за невиконання.

Водночас юристи зазначають, що досі незрозумілим залишається те, як на практиці буде проходити така перевірка:

  • чи має перевірятись актуальність даних військового обліку кандидата чи лише сама його наявність;
  • якщо при перевірці були виявлені неспівпадіння даних чи відсутність взяття на облік, чи потрібно повідомити про це державні органи тощо.

Облік на робочому місці

Роботодавці й раніше мали вести облік військовозобов’язаних, проте до цього правила дотримання цієї норми не були так чітко визначені. Наразі ж Порядок передбачає більшу деталізацію цього процесу.

Організація військового обліку покладається на відповідних керівників підприємств, а обовʼязки з ведення – на HR-фахівця (за відсутності окремої уповноваженої особи). За здійснення додаткових обов’язків такому фахівцю виплачується винагорода у розмірі 50% від його окладу.

Списки військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів ведуться в електронних та/або паперових формах. Відомості щодо військовозобов’язаних, які заброньовані на період мобілізації та на воєнний час, виокремлюються у списках військового обліку військовозобов’язаних.

Водночас підприємства мають у семиденний строк повідомити територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (ТЦК), органи СБУ чи підрозділи Служби зовнішньої розвідки про прийняття на роботу військовозобовʼязаного, призовника чи резервіста або його звільнення з роботи.

Облікові дані працівників мають передаватися до ТЦК один раз на рік до 25 січня.

Юристи також зазначають, що Порядком передбачається, що на підприємствах мають розмістити пам’ятки про правила військового обліку, які будуть знаходитися в загальному доступі для ознайомленні всіма співробітниками.

Водночас, представники ТЦК можуть здійснювати перевірку належності ведення обліку, шляхом очного відвідування підприємства та документальної звірки.

Порушення правил ведення обліку військовозобовʼязаних

У разі порушення підприємство тягне за собою таку відповідальність:

  • штраф у розмірі 3 400–5 100 грн – для відповідальної особи підприємства.
  • штраф 1 700–3 400 грн – для працівника.

Також Порядок встановлює обов’язок керівників підприємств, у разі отримання розпоряджень районних (міських) ТЦК, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки, оповіщати співробітників про призов, доводити їм наказ про це під підпис та, у разі потреби, вручати повістки для явки до відповідного ТЦК.

Оформлення відряджень: нові правила для військовозобов’язаних

Порядок вніс свої корективи й у процес оформлення відряджень на підприємстві. Відтепер, у разі необхідності оформлення відрядження на строк більше трьох місяців, окрім загального переліку документів для виїзду за кордон, особа повинна знятися з військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів.

"Відбувається це шляхом особистого прибуття особи до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органу СБУ, підрозділу Служби зовнішньої розвідки з документами, що підтверджують виїзд за кордон", – кажуть представнки Eterna Law.

При цьому у разі, якщо строк відрядження є меншим, ніж три місяці, зняття з військового обліку не передбачається.

Електронний облік військовозобов’язаних

Загалом Порядок передбачає ведення військового обліку через Єдиний державний реєстр призовників, військовозобовʼязаних та резервістів (Реєстр). Саме в цьому реєстрі роблять первинний запис чи актуалізують дані про призовників, військовозобовʼязаних чи резервістів.

Порядок передбачає взаємодію між Реєстром та іншими державними базами даних. Таким чином, за наявності необхідні нові дані автоматично потраплятимуть до Реєстру.

Раніше сайт Pro Гроші писав про те, що в РФ приховано закрили кордони для усіх придатних для служби. Також ми розповідали, чи можуть військовозобов'язаних, які перебувають за кордоном, примусово повернути в Україну для мобілізації.

google Pro Гроші в Telegram google Pro Гроші в Google News

Стрічка новин

Дивитися всі

Ексклюзив редакції

Дивитися всі
Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтесь з тим, що ознайомилися з оновленою політикою конфіденційності, та погоджуєтесь на використання файлів cookie.