Новини Фінанси Економіка Бізнес Кар'єра Нерухомість Транспорт Індастрі ЖКГ Авто

Блекаут змінює платіжні звички клієнтів ПриватБанку: на що українці почали витрачати гроші

За минулий місяць українці зняли майже на 50% більше готівки через торгові термінали ПриватБанку

Фото: ПриватБанк. Колаж: Pro Гроші

Українці почали більше знімати готівку в терміналах ПриватБанку

Фото: ПриватБанк. Колаж: Pro Гроші

Через перебої зі світлом у листопаді українці зняли готівку через торгові термінали ПриватБанку на 2,3 млрд грн, що на 43% більше, ніж у жовтні.

Про це повідомляє пресслужба ПриватБанку.

За останній місяць послугою зняття готівки скористалися майже 1,5 млн українців. Водночас середня сума отриманої готівки на касах становить понад 1,5 тис. грн.

Загалом через аварійні перебої з електрикою обсяги оплат покупок картками у листопаді були меншими, ніж у жовтні на 5,1% (51 млрд гривень).

Розрахунки карткою скоротилися на такі групи товарів:

  • їжа менше на 9,6% (22,1 млрд гривень);
  • ліки – на 4% (3,1 млрд гривень);
  • кафе та ресторани – на 12,4% (3,1 млрд гривень).

Як змінилися звички покупців у Чорну п'ятницю

Як повідомив член правління ПриватБанку з питань малого та середнього бізнесу Євген Заіграєв, Чорна п'ятниця зумовила зростання покупок техніки на 15% (до 3,8 млрд гривень).

Найбільш популярними товарами місяця стали повербанки та інша техніка для автономного енергозабезпечення.

Також у листопаді українці більше витрачали на пальне — оплати картками на АЗС у порівнянні з жовтнем зросли на 7,6% (до 2,7 млрд гривень).

Як користуватися грошима під час блекауту

Сайт Pro Гроші разом з фінансовою експерткою Вірою Фостяк вирішив пояснити, як правильно поводитись з грошима під час відключень світла і скільки готівки має бути в кожного.

Ще до воєнного стану в Україні експертка радила завжди мати з собою готівку у сумі 1 000 грн при поході в магазини за покупками. З готівкою важче розпрощатися, а тому людям це допомагає менше витрачати на непотрібні речі. Однак тепер, як каже Фостяк, з відключеннями світла ми часом не можемо розрахуватися за базові товари, а тому готівка уже є необхідністю.

Наприклад, середньостатистичний українець із середньою зарплатою (ми не говоримо про ті сфери, де заробляють багато), витрачає 70-80% свого бюджету на товари першого вжитку: їжа, побутові товари. І я думаю, що близько 40% бюджету зараз в умовах відключення світла має бути у готівці
Віра Фостяк

Віра Фостяк

Доцентка кафедри фінансових технологій та консалтингу, бізнес-тренерка, фінансова блогерка

Проте якщо взагалі немає грошей, чи при повному блекауті взагалі не працюють жодні сервіси, то в такому випадку можна звертатися до фінансової подушки й вже брати гроші звідти. Адже це дійсно непередбачувана екстрена ситуація, задля якої фінансову подушку формують. Власне її місячний обсяг також треба зберігати в готівці.

Крім того, експертка зазначила, що банки зараз підійшли до того, що для підприємців розробили мобільний застосунок, який за допомогою технологій дає можливість розраховуватися без світла. Тому на крайній випадок ФОПи застраховані, однак звичайні громадяни повинні все ж думати наперед.

Загалом банківська система налаштована на те, щоб було менше готівки, звичайно. І коли користуються безготівкою, це позитивно впливає на банківську систему і всі розрахунки. Але на цей момент все одно 40% зарплати має бути в готівці, – зазначила Фостяк.

Проте повного блекауту в Україні, на щастя, зараз немає, а тому безготівкові розрахунки ніхто не скасовує.

Як працює онлайн-банкінг і як обміняти валюту

Часом у людей можуть виникати проблеми із переказуванням грошей з картки на картку. Це трапляється, коли немає світла, поганий зв'язок і банк не дає провести операцію. Однак експертка каже, що це питання саме в доступі до інтернету населенню, а банки працюють в цьому випадку безперебійно. Тому якщо десь є інтернет та генератор, то розрахуватися можна і карткою.

Це більше пов’язано із відключенням світла, ніж з банками. Бо банки намагаються забезпечити повністю безготівкові операції, бо і генератори в них працюють постійно, – пояснила експертка.

До того, банки зараз продовжили терміни дії карток, які закінчились у клієнтів у цей період. Крім того, якщо картка стала недійсною, то є можливість відкрити інтернет-картку, яка повністю схожа на звичайну. Вона віртуальна, але її можна використовувати для інтернет-платежів, а також навіть зняти готівку, якщо банкомати обладнані NFC.

А от що стосується обміну валют, то Фостяк зазначає, що коли немає світла чи генератора, то в обміннику купити чи продати, наприклад, долар не вийде. Клієнту обов'язково мають видати довідку про здійснення валютообмінної операції. Але якщо термінал не працює, то цього зробити не зможуть. Тому щоб перестрахуватися, слід дочекатися світла, а обмін валюти слід здійснювати лише легальним способом з усіма документами.

Раніше сайт Pro Гроші писав, як надаватимуть свої послуги банки у разі блекауту. Також ми розповідали, що впливає на ціни та наші витрати під час війни.

google Pro Гроші в Telegram google Pro Гроші в Google News

Стрічка новин

Дивитися всі

Ексклюзив редакції

Дивитися всі
Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтесь з тим, що ознайомилися з оновленою політикою конфіденційності, та погоджуєтесь на використання файлів cookie.