Новини Фінанси Економіка Бізнес Кар'єра Нерухомість Транспорт Індастрі ЖКГ Авто

Російське пальне знову в Україні? Звідки завозять автогаз та дизель і чому знизились ціни

Експерти пояснили, як ситуація на ринку пального грає на руку країни-агресора

Фото: УНІАН. Колаж: Pro Гроші

Як російське пальне знову опинилось на українському ринку

Фото: УНІАН. Колаж: Pro Гроші

Падіння цін на автогаз, яке помітили українські водії, скоріш за все, трапилось через імпорт пального з Росії, – воно потрапляє на наші ринки в першу чергу через країни Балтії. Експерти підрахували, що насьогодні понад половина автогазу може надходити з країни-агресора. Також, на жаль, почав з’являтися в продажу й російський дизель.

Про це йдеться в матеріалі видання Телеграф.

Яка вартість автогазу

За даними порталу Мінфін, із середини січня до середини березня 2023 року автогаз в Україні подешевшав приблизно на чверть, із 28,26 грн за літр 16 січня до 22,70 грн за літр 15 березня.

Як писало видання Forbes Україна, частка російського автогазу на українському ринку на початку 2023 року могла становити до 20-30%.

Це пояснювалося тим, що єдиним виробником автогазу у країнах Балтії був "Мажейкяйський НПЗ" у Литві з виробничими можливостями, що дозволяли експортувати за місяць до 3 тисяч тонн, за реального імпорту з Литви та Латвії у 15 тисяч тонн щомісяця.

За словами директора Консалтингової групи "А-95" Сергія Куюна, у "чистому" вигляді за документами російський автогаз в Україну не надходить, але його завжди можна змішати, адже якщо в суміші 49% російського палива, то воно вже не рахується таким, що надходить із країни-агресора.

"Так це трактує європейське законодавство. Щоправда, є великі сумніви, що в цих диво-міксах є щось окрім російського. Окремі партії автогазу оформляються просто на підставі паспортів якості латвійських сховищ, куди крім російського ресурсу більше нічого не надходить", - зазначає експерт у Facebook.

Чому не виникають зайві питання щодо походження автогазу

Особливих питань щодо походження газу зазвичай не виникає, адже, по-перше, він приблизно на 300 доларів за тонну дешевший за дійсно європейське паливо, а по-друге, формальної заборони на експорт російського автогазу просто немає. Більше того, в Україні після року війни немає законодавчої заборони на експорт російських нафтопродуктів.

Які мережі АЗС торгують російським пальним

За даними видання "Нафторинок" рейтинг компаній, чий імпорт припадає на країни Балтії та може бути представлений російським паливом, очолюють наступні мережі: ОККО, БРСМ-Нафта та Омнія Трейд.

Водночас, у мережі АЗС ОККО відкинули всі звинувачення та запевнили, що нічого з Латвії не імпортують, а паливо везуть від виробників із європейських країн та Литви (Мажейкяйський НПЗ, що належить польській компанії ORLEN).

"Компанія ОККО не імпортує пальне з Латвії паливовозами. Останнім часом нафтопродукти імпортуємо в Україну із заводів-виробників Литви, Польщі, Румунії, Словаччини, Греції виключно залізницею та танкерами. І навіть у минулому, імпортуючи автопоїздами для забезпечення ринку пальним у період високого дефіциту, ми перевіряли походження пального та співпрацювали лише з відомими європейськими компаніями, тому без російського пального впевнені на 100%", - запевнили "Телеграф" у ОККО.

Яка ситуація з дизелем

За словами експертів, після набуття чинності санкцій ЄС проти осійських нафтопродуктів, дизель потік до України вже як алжирський, єгипетський, марокканський чи туніський. Особливо багато стало "турецького", оскільки Туреччина продовжує купувати й сиру нафту, й нафтопродукти з Росії. Тільки в лютому "турецького" палива надійшло 50 тисяч тонн або 10% від загального імпорту дизелю Україною за минулий місяць.

Почав з’являтися й раніше екзотичний індійський дизель, якого також імпортували до 50 тисяч тонн і саме з Туреччини. Відомо, що до Індії йдуть сотні тисяч тонн російського палива, і розібратися наскільки цей дизель "індійський" – вкрай складно. Тобто, виходить, що тільки через Туреччину Україна може купувати до 100 тисяч тонн російського дизеля на місяць.

Непрямим свідченням насичення ринку російським дизелем є й зниження цін на АЗС. За даними Мінфіну, з 16 січня по 14 березня дизель у роздрібній торгівлі подешевшав із 54,45 грн до 48,90 грн. за літр.

"Характерно, що подібні вантажі до Європи не проходять. І головний фільтр тут — банківська система: аналітики відстежують товарні потоки, виявляють токсичні вантажі та відмовляють у фінансуванні цих операцій. Але вже є відповідь ринку і на це — азіатські та арабські банки. До Європи ти навряд чи поїдеш, а ось в Україну – будь ласка!", - говорить про основний спосіб проникнення на український ринок російського дизеля Сергій Куюн.

Раніше сайт Pro Гроші писав, що розоритися через порушення ПДР реально, та розповідав, які штрафи загрожують водіям в Україні. Також ми повідомляли, з яких країн завезли найбільше легковиків у 2022 році.

google Pro Гроші в Instagram google Pro Гроші в Google News

Стрічка новин

Дивитися всі

Ексклюзив редакції

Дивитися всі
Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтесь з тим, що ознайомилися з оновленою політикою конфіденційності, та погоджуєтесь на використання файлів cookie.