Опалювальний сезон під загрозою? У чому причина та як врятувати ситуацію
Розбиралися, чому понад 5 мільйонів українців ризикують залишитися без тепла взимку та скільки коштів треба для розв'язання проблеми
5 млн українців можуть залишитись без тепла взимку
Фото: УНІАН. Колаж: Pro Гроші
В Україні без опалення взимку можуть залишитися близько 5 мільйонів людей. У зоні ризику опинилися 36 міських та селищних рад, які звернулися до Кабміну із заявою про загрозу зриву опалювального сезону.
Про це повідомляє пресслужба Асоціації міст України.
За даними експертів, опалювальний сезон під загрозу ставлять такі чинники:
- відсутність компенсації різниці в тарифах;
- низький рівень розрахунків за отримані послуги;
- збитки внаслідок російського вторгнення.
На сьогодні до уряду вже звернулися 36 міських і селищних рад, у яких проживають понад 5 млн жителів.
"Відсутність компенсації різниці в тарифах, низький рівень розрахунків за отримані послуги, збитки внаслідок повномасштабної агресії Російської Федерації, примусове стягнення коштів постачальниками природного газу з рахунків підприємств теплопостачання тощо — все це унеможливлює підготовку підприємств теплопостачання до опалювального сезону 2023/2024 та ставить під загрозу його проходження в цілому", — зазначили в Асоціації.
Скільки коштів треба на підготовку до зими
Відзначається, що на компенсацію різниці в тарифах і своєчасну підготовку до опалювального сезону 2023/2024 року необхідно не менше 36 млрд грн.
Підготовка до опалювального сезону 2023/2024 — що відбувається
За словами прем'єр-міністра Дениса Шмигаля, на початок осінньо-зимового періоду українські сховища планують поповнити 14 млрд кубічних метрів газу.
"Наша стратегічна мета — мінімізувати імпорт газу в Україну, збільшивши натомість обсяги власного газовидобутку", — зазначив він.
Також голова уряду озвучив плани щодо експорту-імпорту електроенергії з країн Європейського Союзу. Також генеруючі потужності та системи розподілу току мають бути захищеними від російських ракет та дронів.
Яка ситуація з газом
За інформацією прем'єра, станом на зараз в українських сховищах зосереджено 9,2 млрд куб. м газу. При цьому Україна входить до трійки країн Європи з найбільшими запасами газу.
Тобто, коли деякі наші західні сусіди витрачають мільярди доларів, купуючи енергетичні ресурси, Україна здатна забезпечити свої потреби у "блакитному паливі" власним видобутком.
До того ж Україна має у своєму розпорядженні чи не найбільші у Європі підземні газові сховища (ПСГ), у яких можна зберігати понад 30 млрд кубів газу.
Зараз вони заповнені менш ніж на половину, тому Україна пропонує свої газові сховища європейським компаніям.
Як самостійно підготуватися до холодів
Наступний опалювальний сезон для українців може виявитися не менш складним, аніж попередній. Тому у Міністерстві розвитку громад та територій ще наприкінці минулого року створили рекомендації для українців, які й зараз не втратили свою актуальність.
Отже, українцям рекомендують:
- зменшити тепловитрати;
- перевірити обладнання;
- підготувати батареї;
- підготувати додаткові джерела тепла;
- разом із сусідами подбати про утеплення під'їзду та будинку.
Також громадянам радять по можливості об'єднати свої домогосподарства.
Раніше ми розповідали, чому світло для українців неодмінно подорожчає цього року. Ще ми писали, хто з українців може отримати 100% знижку на комуналку.
Сподобалась стаття?