Новини Фінанси Економіка Бізнес Кар'єра Нерухомість Транспорт Індастрі ЖКГ Авто

Здаємо квартиру правильно – практична інструкція для недосвідчених орендодавців

Разом з експерткою розповідаємо, як не втрапити у халепу з орендою квартири, якщо ви недосвідчений рантьє

Фото: Pexels. Колаж: Pro Гроші

Для успішної здачі в оренду потрібно вивчити певні правила

Фото: Pexels. Колаж: Pro Гроші

Здавати квартиру в оренду – це отримувати постійний пасивний прибуток, а якщо вам не потрібно було купувати цю нерухомість, наприклад, вона була частиною спадщини чи подарунком, це взагалі ідеальний варіант.

Але на ринку оренди все не так просто, у нього є свої тренди, правила та нюанси, які новачку у сфері доведеться вивчити. Сайт Pro Гроші поспілкувався з експерткою та розповідає, як правильно здавати свою квартиру у перший раз.

Експертка ринку нерухомості Вікторія Берещак зазначає, що ідеальним варіантом є здача житла через рахунок ФОП.

Таким чином ви б вели господарську діяльність, сплачували податки, були б надходження у місцевий бюджет і всі були б щасливі. Це правило номер один, якщо ми прагнемо до європейського майбутнього.
Вікторія Берещак

Вікторія Берещак

Оглядачка ринку нерухомості

Як і кому здавати?

Правило номер два – це визначити, кому ви будете здавати цю квартиру. Тут є два варіанти для пошуку клієнтів – самостійно чи з рієлтором.

Рієлтори беруть комісію, зазвичай, у розмірі 50% від ціни оренди, і якщо до війни це майже завжди лягало на плечі орендарів, то на період воєнного стану власники часто беруть це на себе або ділять навпіл, щоб швидше знайти клієнта.

Не залежно від того, як ви будете здавати своє житло – самостійно через відповідні сайти чи з допомогою професійного рієлтора, вам безперечно потрібно убезпечити себе від шахраїв і перше, що треба для цього зробити – перевірити документи, – радить Берещак.

Які документи перевіряти?

Звичайно, краще попросити паспорт та інші документи, які посвідчують особу, зокрема місце реєстрації.

Ви можете покластися і на водійське посвідчення, але краще так не робити, бо цей документ простіше підробити, ніж паспорт, особливо, якщо він є ще й в Дії.

Коли ви побачили документи і пересвідчилися, що все добре, не спішіть здавати квартиру цій людині.

Експертка радить "пробити" її по базах неплатників, є ресурси, де можна побачити, чи є у людини непогашені кредити чи погану кредитну історію.

Це крок, який, як правило, ніхто не робить, але саме він вас може убезпечити від того, що ви нарветесь на неплатників, – наголошує експертка.

Укладаємо договір

Цей пункт є обов’язковим. Документ має бути нотаріально завіреним або завіреним рієлтором, який має право здійснювати відповідну діяльність за допомогою спеціальної посвідки.

Нотаріальним договором мало хто "заморочується", а от професійного рієлтора, який і складе і завірить цей договір – знайти просто.

Крім бюрократичних нюансів свою роль грає ще й людський фактор. Берещак наголошує – немає нічого поганого в тому, щб прямо поставити питання про платоспроможність орендаря, оскільки це досить актуально під час війни.

Можна одразу зафіксувати в договорі, чи готові ви йти на поступки у разі форс-мажорних обставин. Наприклад, розтермінування авансового платежу, що зменшує навантаження на орендаря або зменшення орендної платні на період можливих блекаутів, якщо такі впливатимуть на комфорт життя у вашій квартирі.

Це потрібно і для вас, щоб потім не було шоком те, що люди можуть втратити можливість платити і розірвати договір. Ще важливий нюанс, у договорі обов’язково має бути прописано усе наявне майно, його стан та номенклатура, – наголошує оглядачка ринку нерухомості.

Опис має бути детальним, не просто "диван" чи стілець, а й примітка, у якому він стані, якщо це техніка, бажано прописати точну модель.

Не лінуйтеся це робити і вимагайте від рієлтора, бо це питання вашої фінансової безпеки. Можна навіть пофотаграфувати якесь майно, щодо стану якого у майбутньому можуть виникнути суперечки.

Як визначити ціну?

Потрібно виходити з характеристик вашого об’єкту, звісно, вам може порекомендувати досвідчений рієлтор, але якщо ви здаєте житло без посередників, потрібно навчитися орієнтуватись самому.

Ціна формується з кількох позицій, перше – стан лоту, друге – стан інфраструктури навколо, це і транспортна розв’язка і магазини, школи і так далі, третє – це рекреаційний потенціал району і цінова пропозиція в районі, – пояснює Берещак.

Якщо ви погано орієнтуєтесь, подивіться пропозиції у своєму районі від інших орендодавців, але експертка зауважує, що квартири, на які треба орієнтуватися, мають бути максимально схожі на вашу за розташуванням, станом, площею, типом будинку і тд.

Націнку і знижку можна робити, але не більше 15% в той чи інший бік від медіанної ціни, бо інакше це вже буде так званий демпінг цін і нічого хорошого не принесе.

Раніше ми писали, як правильно обирати квартири для інвестицій. Крім того, ми розповідали про те, що буде з цінами на квартири в грудні.

google Pro Гроші в Telegram google Pro Гроші в Google News

Стрічка новин

Дивитися всі

Ексклюзив редакції

Дивитися всі
Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтесь з тим, що ознайомилися з оновленою політикою конфіденційності, та погоджуєтесь на використання файлів cookie.