Новини Фінанси Економіка Бізнес Кар'єра Нерухомість Транспорт Індастрі ЖКГ Авто

Приречені на довгобуд? Що відбувається на первинному ринку житла

Українці чекають, що проінвестовані до початку повномасштабного вторгнення РФ новобудови будуть добудовані

Фото: УНІАН. Колаж: Pro Гроші

Через війну в Україні затримуються будівництва новобудов

Фото: УНІАН. Колаж: Pro Гроші

Через війну в Україні слід чекати на затримки із завершенням будівництва до 70% новобудов, такі затримки можуть скласти понад 1 рік.

Про це повідомив співзасновник та керуючий партнер компанії INSPI Development Володимир Семенцов.

За його словами, переважно це стосується об’єктів, ступінь готовності яких на початок широкомасштабної війни становив від 30% до 60%. Що стосується об’єктів, які в період з грудня по лютий перебували на початкових стадіях будівництва, то їхнє зведення призупинене на невизначений термін.

Водночас, впродовж травня-листопада 2022 року в експлуатацію ввели близько 1/3 житлових об’єктів, ступінь готовності яких на момент вторгнення становив понад 80% (до 2-3% від загальної кількості новобудов).

Що відбувається на ринку нерухомості

Експерт наголошує, що ситуація на первинному ринку житла критично важка. Це спричинила війна та похідні від неї дві групи об’єктивних обставин:

  • зниження попиту до "нуля" (бо у потенційних покупців немає коштів, вони ощадливі, у країні інфляція, доступне іпотечне кредитування неможливе, а спрогнозувати наслідки війни складно);
  • неможливість девелоперів реалізувати власні плани (різке зростання собівартості будівництва, відсутність достатнього капіталу чи можливості залучення кредитування, руйнування вітчизняних підприємств-виробників будматеріалів та ускладнення їхньої роботи через перебої з електроенергією, порушені логістичні зв’язки поставок, брак кваліфікованої робочої сили).

За словами Семенцова, хоч девелопери звітують про поновлення будівельних робіт на багатьох об'єктах, про динаміку цих робіт та дотримання термінів будівництва не йдеться.

Водночас, більшість девелоперів чимдуж намагаються уникнути "офіційного" банкрутства, шукаючи способи знайти необхідне фінансування для продовження будівництва, та готові порозумітися з інвесторами-покупцями, які справедливо вимагають добудувати проінвестований ними той чи інший ЖК.

Чого чекати до кінця 2022 року

За словами експерта, якихось позитивних зрушень на первинному ринку житла не відбудеться. І навпаки: чим довше триватиме війна, чим більшої шкоди завдають окупанти українській економіці, тим менше шансів для девелоперів швидко оговтатись й поновити свою діяльність.

"Первинний ринок будівництва житла фактично опинився в нерозривному колі непоборних обставин, викликаних війною. І допоки триватиме активна фаза бойових дій, годі чекати якихось суттєвих зрушень на ринку. Але варто звернути увагу на те, що за останні 8,5 місяців ще не було жодного випадку, коли забудовник офіційно був визнаний банкрутом", – підкреслив фахівець.

На його переконання, для відновлення первинного ринку вже після перемоги у війні, буде необхідно розробити комплексну державну програму, яка б, з одного боку, сприяла відносно швидкому відновленню будівельної галузі (за період від 1 до 3 років), а з іншого – запровадила нові принципи роботи девелоперів та їхньої взаємодії з покупцем.

Він вважає, що головними напрямками цієї програми мають стати:

  1. Надання кредитів девелоперам на реалізацію проєктів під 3-5% з встановленням банківського контролю за використанням наданих коштів та дотриманням термінів будівництва.
  2. Розвиток гнучких іпотечних програм (від 0% до 5-7%) відповідно до статків різних соціальних груп.
  3. Інвестування в модернізацію наявних виробництв будівельних матеріалів та створення нових підприємств.
  4. Вирішення питання компенсацій за зруйноване та пошкоджене майно під час війни.
  5. Комплексне вирішення питання реконструкції застарілого житлового фонду.
  6. Вирішення проблеми довгобудів.
  7. Запровадження механізму страхування ризиків тощо.

"Девелопери, як і покупці, потребуватимуть кредитів. Саме кредитування може стати вагомим тактичним кроком для ринку, що дасть змогу не лише завершити об’єкти, будівництво яких розпочалося ще до вторгнення та уникнути нової хвилі недобудов, а й дозволять нашим співгромадянам вирішити нагальні житлові питання", – зазначив Семенцов.

Він вважає, що розробка та втілення державної програми з відновлення будівельної галузі можуть значно прискорити відновлення всієї економіки країни.

Раніше ми писали про те, що зміниться на ринку нерухомості з 1 листопада. Також ми розповідали, які квартири можна дуже вигідно перепродати після війни.

google Pro Гроші в Telegram google Pro Гроші в Google News

Стрічка новин

Дивитися всі

Ексклюзив редакції

Дивитися всі
Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтесь з тим, що ознайомилися з оновленою політикою конфіденційності, та погоджуєтесь на використання файлів cookie.