Аби не залишитися ні з чим – на якому етапі будівництва ЖК купувати квартиру
Експерт запевняє, щоб зменшити ризики, варто дивитись в бік проєктів на завершальних стадіях

В Україні відновили будівництво деякі ЖК
Фото: pexels. Колаж: Pro Гроші
Інвестиції на первинному ринку нерухомості завжди пов’язані з ризиками, а в умовах фінансової нестабільності та шокових потрясінь для української економіки, а саме падіння ВВП на 30%, реальних доходів на 16%, інфляції, яка в річному вимірі минулого року становила 26,5%, ризиків стає ще більше.
Про це у коментарі сайту Pro Гроші розповіла оглядачка ринку нерухомості Вікторія Берещак.
Станом на зараз в Україні відновили будівництво 90% ЖК, що будували до 24 лютого, але фактично роботи розпочали на вдвічі меншій кількості об’єктів. Прийнятними темпами будівництва може потішити ще менша кількість гравців. Приблизно чверть з цих ЖК зараз будуються по-справжньому вартими уваги темпами.
Отже, найбільший ризик в Україні зараз інвестувати в недобуд або довгобуд, коли девелопер через свої внутрішні проблеми не виконує взяті на себе зобов’язання, а саме через:
- недосконалість фінансової моделі;
- залежності від грошей інвесторів;
- нездатності адаптуватись до нових реалій.
Щоб зменшити ризики, варто дивитись в бік проєктів на завершальних стадіях – від 60-70% готовності. Щоправда, в такому випадку зростає вартість квадратного метра одразу щонайменше на 25% від стартової ціни на котловані, – говорить експертка.
Щоб зменшити фінансове навантаження, можна розглянути програми розтермінувань від девелопера. Зараз на ринку є пропозиції на 3 та 5 років з першим внеском в середньому 30%, але є й з нижчим – 15% чи 20%.
Якщо купувати нерухомість на високій стадії будівництва для вас фінансово неприйнятно, то варто дивитись вкрай уважно на реальну динаміку на майданчику і заходити в проєкт, коли є одразу кілька плюсів по наступних пунктах:
- реальна динаміка на місяць становить 6-8% від повної готовності чи 1 поверх моноліту (мінімум) в теплий сезон;
- на майданчику щотижня відбуваються зміни, протягом мінімум трьох місяців помітна серйозна динаміка виконаних робіт;
- девелопер абсолютно чесно і прозоро виконує зобов’язання по усіх своїх майданчиках, відкрито комунікує з аудиторією й створює дійсно ліквідний продукт.
Ліквідність продукту – запорука того, що в майбутньому ви зможете заробити на капіталізації ваших квадратних метрів. Щоб це стало реальністю, варто дивитись на:
- поліфункціональні житлові комплекси з міксом комерційної, соціальної, побутової інфраструктури;
- продуману територію для комфортного та безпечного життя абсолютно різних вікових груп;
- різнопланову лінійку квартир;
- прогулянкові зони;
- рекреаційний потенціал.
Інвестиції на етапі котловану найбільш вигідні, адже саме тоді девелопер пропонує мінімальну вартість квадрата. До війни ми говорили що від старту до завершення проєкту в середньому ціна в категорії комфорт+ зростала на 25-30%, а в бізнес-класі – від 35%. Це показники 2021 року, – зазначила експертка.
Проте зараз ситуація змінилась. Інвестувати в котлован можна лише в тому випадку, якщо ви впевнені в девелопері та продукті й готові у випадку непередбачуваних ситуацій довго чекати на ключі від квартири.
Зверніть увагу, що середній термін затримок будівництв в Україні зріс з 6 місяців до 12-18 через війну.
Раніше сайт Pro Гроші писав про купівлю нерухомості за кордоном і розповідав, які бувають підводні камені. Також ми повідомляли про ціни на "вторинку" в Києві та скільки коштують квартири залежно від типу забудови.
Сподобалась стаття?