Чи можна одночасно працювати на двох роботах в Україні – що говорить закон
Розповідаємо, чи дозволяє закон українцям працювати одночасно на двох роботах
Українцям роз'яснили, чи можна працювати за сумісництвом
Фото: Pexels, УНІАН. Колаж: Pro Гроші
Деякі українці шукають способи додаткового заробітку, попри те, що мають основну роботу. При цьому трапляються випадки, коли працівники не розповідають роботодавцю про інше місце роботи, побоюючись спровокувати конфлікти.
Чи мають право громадяни України одночасно укладати декілька трудових договорів, пояснили у пресслужбі Державної податкової служби.
Чи можна працювати одночасно на двох роботах
У Конституції України є стаття 43, якою закріплено право українців заробляти собі на життя працею, яку людина сама обирає та на яку вільно погоджується.
Крім того, у частині 2 статті 21 Кодексу законів про працю України (КЗпП) йдеться про те, що працівник має право укладати трудовий договір на одному або одночасно на декількох підприємствах, в установах або організаціях.
Коли заборонено працювати за сумісництвом
В Кодексі законів про працю України визначені випадки, коли людина не має права працювати на двох роботах одночасно. Така вимога може бути передбачена:
- законодавством;
- колективним договором;
- угодою сторін.
Скільки платять за роботу за сумісництвом
Оплата додаткової роботи регулюється КЗпП. Важливою умовою, яка визначена українським законодавством, є те, що виконання обов'язків на другому місці роботи повинно відбуватися у вільний від основної роботи час.
Тобто людина не може виконувати свої трудові обов’язки одночасно (в одні й ті ж години) за основним місцем роботи та місцем роботи за сумісництвом.
Працівники-сумісники одержують заробітну плату за фактично виконану роботу.
Яка середня зарплата в Україні
Раніше ми розповідали, що з початку повномасштабної війни зарплати українців зросли в середньому на 10%. Якщо раніше середня оплата праці була на рівні 15 000 гривень, то зараз – 16 500 грн.
Крім того, найбільше підвищення середніх зарплат зафіксували на Закарпатті – там виплати зросли на 23%. У Волинській та Рівненській областях зарплати зросли на 18%. Також суттєве підвищення відчули жителі Івано-Франківської, Тернопільської, Житомирської, Вінницької та Хмельницької областей, у них заробіток зрів в середньому на 17%.
Раніше ми писали про те, які нові професії зʼявилися в Україні. Також ми розповідали, які професії не зникнуть через нейромережу.
Сподобалась стаття?