Новини Фінанси Економіка Бізнес Кар'єра Нерухомість Транспорт Індастрі ЖКГ Авто

Колекторське свавілля – як заборонено "вибивати" борги в Україні

Разом з експертом розбираємось, які ви маєте права і як їх відстоювати у спілкуванні з колекторами

Фото: Pexels, Unsplash. Колаж: Pro Гроші

Колектори не мають права порушувати етичний кодекс

Фото: Pexels, Unsplash. Колаж: Pro Гроші

Проблеми із колекторами – не рідкість, і навколо них ходять цілі легенди про погрози та кримінал. Насправді ж, колекторська діяльність цілком дозволена і регулюється законом України, але має дурну славу вже багато років.

Колекторська компанія повинна мати усі дозвільні документи та чітко дотримуватись правил. На жаль, правила стосовно спілкування з боржниками та поручителями нерідко порушуються, а перелякані люди не завжди знають свої права і не розуміють, як цьому протистояти.

Сайт Pro Гроші поспілкувався з доктором економічних наук та членом Ради Національного банку України Василем Фурманом про те, що заборонено робити колекторам і куди звертатись, якщо вони порушують ці правила.

Експерт наголошує, що в Україні діє законодавче регулювання колекторської діяльності. Встановлені чіткі правила роботи, а також конкретні заборони на вчинення тих чи інших дій.

Є спеціальний регламент щодо етичної роботи зі споживачами, який передбачає заборону застосування:

  • погроз;
  • шантажу;
  • психічного чи фізичного тиску на боржника.

Не можна використовувати дані щодо графіка роботи, інформацію щодо стану здоров’я, зустрічей, інформацію з соціальних мереж. Не можна телефонувати уночі, у святкові, вихідні та неробочі дні. Заборонено шкодити репутації споживача та повідомляти третіх осіб щодо його заборгованості, – розповідає Фурман.

Ці ж правила мають застосовуватись і до поручителей.

У 2021 році уся країна побачила один з найжахливіших прикладів колекторського свавілля. Поліція викрила цілу групу колекторів, які шантажували боржників порно-колажами з їх обличчями.

У фоторедакторі обличчя жертв майстерно прифотошоплювали до відвертих знімків і погрожували розповсюдити їх серед знайомих боржника, якщо той не поверне позику.

Безумовно, це заборонена діяльність, яка одночасно шкодить репутації споживача і є шантажем та психологічним тиском.

Що ж робити у таких ситуаціях?

Якщо колектор вчиняє протиправні дії, Василь Фурман радить не одразу кидати слухавку, а фіксувати порушення різними методами, щоб мати докази. Наприклад, робити скриншоти повідомлень, записувати телефонні дзвінки тощо.

Ці матеріали треба передати керівництву установи, яку представляє колектор, разом зі скаргою. Відповідні контакти компанії зобов’язані розміщувати на власних веб-сайтах.

Якщо порушення не будуть усунені – радимо звернутися до Національного банку з відповідними зафіксованими фактами. В разі застосування погроз чи фізичного тиску, також треба писати заяву до Національної поліції України, – розповідає експерт.

Раніше експерт наголошував, що під час першого контакту колектор має повідомити:

  • своє ім’я;
  • назву компанії, яку представляє;
  • контакти для зв’язку;
  • правову підставу взаємодії;
  • розмір боргу та неустойки тощо.

Також на період дії воєнного стану особливі права надаються військовослужбовцям та їх близьким.

Це категорії захищених осіб, які можуть взагалі відмовитись від нагадувань про необхідність сплати боргу на період дії воєнного стану та упродовж трьох місяців після його припинення або скасування.

Така можливість є військовослужбовців ЗСУ, інших, утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення.

Також це стосується Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, військових, які стали особами з інвалідністю внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням військової служби, членів сімей військовослужбовців, які загинули, померли чи пропали безвісти та осіб, які перебувають у полон чи зникли безвісти.

Для того щоб відмовитись від дзвінків та будь-яких інших нагадувань, споживач або його родичі повинні повідомити про це свого кредитодавця, нового кредитора або колекторську компанію. Разом з цим потрібно буде надати копії відповідних документів про свою належність до захищеної категорії.

Раніше сайт Pro Гроші писав, як споживачам правильно спілкуватись з колекторськими компаніями і розповідав, хто ще може відмовитись від надоїдливих нагадувань про непогашений кредит і як це зробити.

google Pro Гроші в Telegram google Pro Гроші в Google News

Стрічка новин

Дивитися всі

Ексклюзив редакції

Дивитися всі
Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтесь з тим, що ознайомилися з оновленою політикою конфіденційності, та погоджуєтесь на використання файлів cookie.