Фінансова грамотність під час війни – що треба змінити у поведінці з грошима
За словами експерта, варто залишати принаймні 10% від доходів на формування страхового запасу

В Україні триває війна
Фото: УНІАН, pexels. Колаж: Pro Гроші
Більшість вважає, що фінансова грамотність – це наявність знань про фондовий чи валютний ринок. Насправді це поняття значно ширше. Основною ознакою фінансової грамотності є вміння людини керувати своїми особистими фінансами. Ба більше, є кілька правил того, що робити з грошима, коли країна знаходиться у воєнному стані.
Про це розповіла практикуюча інвесторка і фінансова консультантка Юлія Бабенко.
- Слід реально оцінити перспективу ваших доходів найближчим часом. Порахуйте скільки ви заробляєте зараз. Підлаштуйте витрати родини під свої доходи.
- Розпишіть свої витрати. Так можна побачити, які витрати були зайвими. У багатьох зараз зникли витрати на розваги та подорожі, проте з'явились витрати на благодійність та пожертви. Враховуйте це у сімейному бюджеті.
- Пробуйте заощаджувати. Залишайте принаймні 10% від доходів на формування страхового запасу.
- Не варто надто закуповувати харчові продукти, адже вони мають термін придатності. Не піддавайтесь панічним настроям, бо цим змітанням солі з полиць магазинів, завжди хтось користується.
- Індустрія надання "швидких кредитів" розрахована на людей у відчаї. Це має бути крайнім випадком запозичення коштів, бо такі кредити є надто дорогими – до 700% на рік.
- Обережно ставтеся до накопичення боргів. Наприклад, зараз немає пені за несплату комунальних послуг, але ж так буде не завжди. Дотримуйтесь дисципліни у погашенні ваших кредитів.
"Відсутність планування призводить до збільшення витрат. Дбайте про себе та про свою економічну стабільність", – йдеться у повідомленні.
Скільки потрібно заробляти, аби сім’ї з трьох людей було комфортно?
Обчислимо рекомендований місячний дохід для сім’ї, яка живе в Хмельницькому, а також має власну квартиру та авто.
Спочатку порахуємо щомісячні витрати:
- Комунальні платежі — 3,2 тис. грн.
- Їжа — 12 тис. грн.
- Заправка авто — 2,8 тис. грн.
- Оновлення одягу – 3,4 тис. грн.
- Кафе – 3,9 тис. грн.
- Оплата зв’язку – 800 грн.
- Витрати на дитину – 6,5 тис. грн.
Всього 32 600 грн.
Якщо ще додати регулярні заощадження, наприклад, 15 тис. грн на сім’ю, то отримаємо рекомендований заробіток на місяць на сім’ю у розмірі 47 600 грн.
Даний розрахунок є дуже приблизним. Адже це залежить від багатьох факторів: де сім’я проживає; в якому місті/містечку/селі; чи є авто; скільки років дитині; до якого рівня якості життя звик кожен член родини тощо. Але дана модель прорахунку точно зможе допомогти сім’ї визначити мінімально необхідну суму доходу, – говорить Ульяна Гринчевська.
Детальніше про фінансову грамотність сімʼї читайте тут.
Раніше сайт Pro Гроші писав, як оподатковують доходи українців і скільки вираховують з кожної зарплати. Також ми повідомляли, що у засновника криптобіржі-банкрута FTX конфіскували чималу суму.
Сподобалась стаття?