Новини Фінанси Економіка Бізнес Кар'єра Нерухомість Транспорт Індастрі ЖКГ Авто

Це потрібно знати кожному – як курс долара впливає на ціни в Україні

Курс долара залишається важливим фактором для економіки України, і його динаміка має значення для всіх громадян

Фото: УНІАН, Unsplash. Колаж: Pro Гроші

Економіст розповів, чи можна уникнути впливу курсу долара на ціноутворення

Фото: УНІАН, Unsplash. Колаж: Pro Гроші

Український валютний ринок переживає часи змін, і вони не залишають байдужими громадян. Курс долара, який нещадно росте, викликає серйозні занепокоєння серед населення. Це не дивно, оскільки кожен розуміє, що іноземна валюта має великий вплив на ціни в Україні.

Як саме курс долара впливає на вартість товарів та послуг в нашій країні, розповів доктор економічних наук, професор та заслужений економіст України Олексій Плотніков у коментарі сайту Pro Гроші.

Чому долар впливає на вартість продуктів харчування

Іноземні складові є невіднятною частиною багатьох товарів на ринку, зокрема продуктів харчування. Навіть у тому разі, коли хтось вирощує свиню на власній фермі й годує виключно власними продуктами, все одно існує потреба в імпортованому пальному для транспортування товару, яке купується за іноземну валюту. Такі складові є необхідними для багатьох виробничих процесів, і тому зростання курсу долара призводить до підвищення цін на продукцію.

Чи впливає іноземна валюта на вартість одягу

Не тільки харчі, але й одяг має велику кількість імпортних складових. Фурнітура, швейні машинки, упакування – все це може бути закуплено за кордоном.

Навіть якщо в Україні збереглися окремі ланки легкої промисловості, вони також використовують іноземні компоненти. Таким чином, курс іноземної валюти безпосередньо впливає на вартість одягу і текстилю.
Олексій Плотніков

Олексій Плотніков

Доктор економічних наук, професор та заслужений економіст України

Яка роль курсу долара в ціноутворенні

З усього сказаного виникає питання: чому такий важливий курс долара для внутрішніх цін, і чому неможливо уникнути його впливу?

Важливість курсу долара полягає в тому, що імпортні складові присутні практично в усій продукції. У кризових умовах, не тільки зараз, зазвичай закладають курс з певним залишком. Тобто зараз закладають курс на 41,5 або ж на 42 гривні, — розповів економіст.

Це робиться через те, що поки товар доїде в Україну, відбудуться імпортні операції та інші процеси, ціни можуть змінитися. Якщо курс не зміниться, то виробник отримає додатковий прибуток або матиме можливість знизити вартість товару, провести розпродаж. Тому курс долара завжди враховується з певним залишком.


Отже, залежність внутрішніх цін в Україні від курсу долара важко переоцінити. Іноземна валюта проникає практично у всі сфери економіки, а курс долара служить важливим орієнтиром для бізнесу і споживачів. Навіть невелика кількість товарів без імпортних складових здатна підтвердити цю залежність.

Висновок полягає в тому, що зростання курсу іноземних валют в Україні має прямий вплив на підвищення цін на товари та послуги. Ринок та споживачі повинні бути готові до таких змін і шукати способи адаптації до нових умов.

Раніше сайт Pro Гроші разом з економістом розібрався, що буде з курсом долара на цьому тижні. Також ми писали, яких сюрпризів чекати від валютного ринку восени.

google Pro Гроші в Instagram google Pro Гроші в Google News

Стрічка новин

Дивитися всі

Ексклюзив редакції

Дивитися всі
Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтесь з тим, що ознайомилися з оновленою політикою конфіденційності, та погоджуєтесь на використання файлів cookie.