Як змусити банки платити більше власниками депозитів – поради експерта
Керівник аналітичного відділу Concorde Capital Олександр Паращій розповідає, якими мають бути умови для збільшення виплат власникам депозитів
Як змусити банки платити більше власникам депозитів
Фото: УНІАН, НБУ. Колаж: Pro Гроші
Національний банк прагне зберегти рівень облікової ставки, а також стимулювати банки купувати облігації замість депозитних сертифікатів. Також регулятор хоче створити умови, за яких вкладники частіше б розміщували гроші на депозитах.
Про те, як досягти поставлених умов та чи є це реальним у нинішній ситуації розповів керівник аналітичного відділу Concorde Capital Олександр Паращій у колонці для видання Liga.
Якими є чинні умови Нацбанку
- 23% – ставка за депозитними сертифікатами, яку встановлює НБУ і яка прив’язана до облікової ставки НБУ;
- Норма резервування поточних рахунків населення (тобто відсоток поточних рахунків, який банк не може нікуди інвестувати) становить 10% сьогодні й зросте до 20% із 11 березня;
- 18,5% – ставка за річними облігаціями внутрішньої позики України (ОВДП) на первинних розміщеннях.
Що треба робити регулятору та банкам
- За словами експерта, різниця між ставками строкового депозиту та поточного рахунку, яка могла б стимулювати людей покласти кошти на строковий депозит, дорівнює 10%. Отже, фінустанови можуть пропонувати своїм клієнтам перевести гроші з поточних карткових рахунків у строкові депозити. Тоді їм доведеться платити премію 10% від суми вкладів;
- Кредитування немає, тому банки вкладають свої гроші або в депозитні сертифікати, або в ОВДП;
- Кошти зі строкових депозитів банки можуть повністю вкласти в депозитні сертифікати або ОВДП;
- Банки можуть вкладати лише частину (80%) від поточних рахунків у ДС або ОВДП. Інші кошти лежать без діла і не заробляють відсотків, наголосив експерт;
- Банки можуть вкладати в ОВДП лише ті кошти населення, які вони розмістили на строкових депозитах.
Очевидним є те, що без зменшення ставки за депозитними сертифікатами, або ж без зменшення очікуваної ставки ситуація не зміниться. Але ж ставка за депозитними сертифікатами прив’язана до ключової ставки, яку НБУ не хоче знижувати.
Які плани Нацбанку на 2023 рік
- зберегти облікову ставку на рівні 25%;
- стимулювати банки переводити гроші населення з поточних рахунків на строкові рахунки;
- стимулювати банки купувати ОВДП замість депозитних сертифікатів.
Однак, на думку експерта, за нинішнім умов НБУ навряд чи зможе виконати поставленні завдання.
Що буде з доходами українців у 2023 році
Експертка з працевлаштування Валентина Бардадим раніше розповідала нам, що українцям не варто очікувати на повернення довоєнних доходів. Навіть якщо рівень зарплат по Україні не буде знижуватися, то і зростати він теж не буде. За її словами, ми відкотимося до показників 2014-2015 років, і у кращому разі це буде падіння до 2016 року в доларовому еквіваленті.
Загалом у держбюджеті на наступний рік ідеться про те, що середня зарплата по Україні зросте до 18 тис. грн. Але це підвищення знівелюється високою інфляцією.
Раніше ми писали про те, що з грудня 2022 року депозитні вклади в ПриватБанку стали більш вигідними та дохідними. Також повідомляли про те, що відбувається з депозитами клієнтів Monobank.
Сподобалась стаття?