Новини Фінанси Економіка Бізнес Кар'єра Нерухомість Транспорт Індастрі ЖКГ Авто

Кол-центри, про які чули всі: як українців заманюють працювати в "офісах"

Розповідаємо, як шахрайські "кол-центри" запрошують шукачів на співбесіди та як насправді працюють такі "офіси"

Фото: Pexels, Unsplash. Колаж: Pro Гроші

Шахраї пропонують роботу під назвами інших компаній

Фото: Pexels, Unsplash. Колаж: Pro Гроші

Зараз в Україні дуже важко знайти роботу в офісі, не потрапивши на співбесіду до шахрайського "кол-центру". Тому, викладаючи резюме на кадрові портали, потрібно бути готовим до того, що більшість дзвінків здійснюватиметься саме від HR-менеджерів шахрайських організацій.

Сайт Pro Гроші розповідає, як "кол-центри" заманюють шукачів на співбесіди та які умови роботи вони пропонують.

"Кол-центри" ніколи не скажуть шукачу про вид своєї діяльності


Люди, які хоч раз викладали своє резюме на кадрові портали, знають, що під час запрошення на співбесіду HR-менеджер має повідомити назву компанії, вид діяльності, вакансію та обов'язки працівника.

Однак, спілкуючися з представниками "кол-центрів", отримати цю інформацію вкрай важко. Максимум, що вони пропонують, це записатися на співбесіду, а назву компанії та адресу вони надішлють в соцмережах за номером телефону шукача.

Продюсер кіностудії "Студія Пілот" Юрій Бардух розповів на своїй сторінці у Facebook, як саме проходить співбесіда в "кол-центр".

"Виклав своє резюме, за один день мене покликали на співбесіду три контори. Найцікавіше, що телефоном представники "кол-центрів" назву компанії проговорюють ковтаючи слова, а на прохання прислати назву чи сайт в повідомленні у соцмережі, вони присилають рандомні агенції", – каже Юрій Бардух.

Як аферисти запрошують на співбесіду
Як аферисти запрошують на співбесіду
Фото: Юрій Бардух/Facebook

Під час таких співбесід HR-менеджери можуть озвучити вакансію "оператор кол-центру", нібито працівник буде телефонувати клієнтам цієї фірми та пропонувати якісь послуги. Але насправді, все виявляється не так мальовничо, як описувалося під час розмови.

Мета шахрайських "офісів" – виманити на співбесіду


Звісно, під час розмови телефоном ніхто не скаже, що це шахрайська компанія, адже тоді шанс, що шукач погодиться прийти на співбесіду, дорівнюватиме нулю. Після того, як представники "кол-центрів" зробили свою справу та зацікавили людину, вони у повідомленні надсилають адресу та назву бізнес-центра, куди потрібно прибути в зазначений час.

"Вони запрошують на співбесіду, ти приходиш до БЦ, зазвичай вони там орендують офіси. Вже на співбесіді вони починають говорити про зарплату, бонусні ставки тощо. Один з маркерів – стажування, яке оплачується від 200 до 500 грн/день, тривалістю два тижні, але все залежить від тебе", – пояснив Юрій.

"Кол-центри" приховують свою діяльність до останнього
"Кол-центри" приховують свою діяльність до останнього
Фото: Юрій Бардух/Facebook

Тобто, людина може працювати в організації рік та досі знаходитися на стажуванні.Що дуже зручно — "кол-центр" має працівника, який прагне заробити грошей, але не до кінця справляється зі своїми обов'язками, тому й отримує зарплату, як "стажист".

Аферисти прикриваються іншими компаніями


Дуже часто представники "кол-центрів" запозичують назви якихось інших маловідомих компаній, які потім використовують для залучення працівників. Однак реальні компанії навіть не здогадуються про те, що ними "прикриваються" шахраї.

Юрій Бардух вирішив написати одній організації, до якої його нібито покликали на співбесіду, та дізнався, що вже неодноразово до них зверталися щодо шахрайства.

Шахраї прикриваються назвами інших компаній
Шахраї прикриваються назвами інших компаній
Фото: Юрій Бардух/Facebook

Робота в "кол-центрі" фактично зводить з розуму


Редакція Pro Гроші поспілкувалася з кількома колишніми працівниками "кол-центрів" та дізналася, як взагалі відбувається робочий процес таких організацій та чи реально вони отримують такі великі заробітки, які їм озвучують під час співбесіди.

Я працювала в такому "кол-центрі" майже рік. Так, я дуже себе караю за те, що пішла на такий крок, але мені терміново потрібні були гроші, які я думала заробити вже за перший тиждень, як мені й обіцяли на співбесіді. Але виявилося, що реально багато заробляти там дуже важко, – поділилася Вікторія.

Дівчина розповіла, що замість 50 000 гривень на місяць, які їй обіцяли, вона отримувала лише по 200 гривень після кожної зміни, аби було за що доїхати додому. За рік роботи в "кол-центрі" Вікторія не лише не заробила достатню суму грошей, а ще й витратила купу нервів.

А Юлія, яка встигла попрацювати в шахрайському "офісі" лише два тижні, взагалі порівняла цю роботу з в'язницею.

Це був жах, ні для кого не секрет, що ці "кол-центри" виманюють у людей гроші, я не буду розповідати всі деталі, адже за кожним "офісом" стоять дуже серйозні люди. Коли я там працювала, нас не відпускали додому вчасно, поки хтось "не закриє трубку", не відпускали на обід, складалося враження, що у в'язниці. Але найцікавіше — нам взагалі не платили. Тобто, якщо ти не вкрав у когось гроші, то залишаєшся без зарплати, – каже колишня працівниця "кол-центру".

Перед тим, як йти на співбесіду, потрібно від представників компанії дізнатися чітке описання вакансії, своїх майбутніх обов'язків та діяльність організації. Адже зараз потрапити в "сіті" шахраїв дуже легко, але найголовніше – небезпечно.

Раніше ми розповідали, як українцям обрати роботу мрії без сумнівів. Також ми писали, кого точно не звільнять з роботи під час війни.

google Pro Гроші в Telegram google Pro Гроші в Google News

Стрічка новин

Дивитися всі

Ексклюзив редакції

Дивитися всі
Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтесь з тим, що ознайомилися з оновленою політикою конфіденційності, та погоджуєтесь на використання файлів cookie.