Нацбанк спростив контроль за операціями деяких клієнтів – на що звернути увагу
Нацбанк очікує, що такий підхід сприятиме запобіганню встановлення банками необґрунтованого рівня ризику
Зміни передбачені постановою правління банку № 74 від 15 червня
Фото: ВР, УНІАН. Колаж: Pro Гроші
Національний банк дозволив банкам застосувати ризик-орієнтований підхід до фінансового моніторингу операцій клієнтів політично значущих осіб (Politically Exposed Persons, РЕРs). Такі зміни передбачені постановою правління банку № 74 від 15 червня, яка набрала чинності 17 червня.
Про це повідомляє пресслужба НБУ.
"Банки мають відійти від формального підходу до встановлення рівня ризику РЕРs. У кожному окремому випадку присвоєння банком будь-якого рівня ризику PEPs має бути належним чином обґрунтовано", - наголошується у повідомленні.
Нацбанк очікує, що такий підхід сприятиме запобіганню встановлення банками необґрунтованого рівня ризику та безпідставній відмові таким клієнтам в обслуговуванні.
Крім того, Національний банк також пом’якшив окремі норми в частині заходів щодо джерел статків (багатства) РЕРs та джерел коштів, пов’язаних з їх фінансовими операціями.
Підвищено ліміти на обсяги фінансових операцій за всіма рахунками PEPs, відкритими в банку, з 200 тис. грн за квартал до 400 тис. грн за місяць, що є однією з умов для невжиття заходів з установлення джерел статків (багатства) РЕРs.
Запровадження незвичних правил для банків
Нещодавно інформаційний простір сколихнула новина, нібито НБУ зобов’язав фінансові установи інформувати регулятора стосовно всіх безготівкових операцій, виконаних клієнтами. Звіти мають бути надіслані щопонеділка до 16:00, починаючи з 5 червня. Мова йшла про такі транзакції:
- P2P-перекази;
- виплати на картки клієнтів із рахунків компаній (А2С);
- перекази коштів на рахунки підприємств (С2А).
Причому ліміти таких операцій не вказувалися, тобто звіти мали формувати незалежно від суми. Через те, що новина викликала хвилю обурення серед українців, Нацбанк був змушений уточнити свою позицію та спростувати інформацію.
Виявилося, що банкам потрібно подавати відомості не про фізичних осіб, а юридичних, які користуються послугами з електронної комерції. Причому йшлося не про персональні дані, а тільки узагальнену інформацію.
Щобільше, подібна практика існує з грудня 2022 року, що дозволяє НБУ контролювати дотримання банками вимог законодавства. Тож лист, розісланий установам, був лише нагадуванням про своєчасне надання звітності.
Раніше сайт Pro Гроші писав, як злісних боржників хочуть змусити погасити кредити. Також ми повідомляли, скільки клієнти Monobank можуть втратити на переказі євро.
Сподобалась стаття?