Новини Фінанси Економіка Бізнес Кар'єра Нерухомість Транспорт Індастрі ЖКГ Авто

Збільшення податків та повернення штрафів – які "сюрпризи" чекають на ФОП

Розбиралися, що зміниться в діяльності фізичних осіб-підриємців уже цього літа навіть попри повномасштабну війну

Фото: УНІАН. Колаж: Pro Гроші

Підприємці знову платитимуть ті податки, які були скасовані через війну

Фото: УНІАН. Колаж: Pro Гроші

У понеділок, 29 травня, Верховна рада підтримала законопроект №8401. Документ пропонує скасування 2% податку для ФОП з першого липня 2023 року.

Про це повідомив народний обранець Ярослав Железняк.

На засіданні у понеділок, 29 травня, законопроект було підтримано 227 нардепами. Отже, в Україні з 1 липня 2023 року буде скасовано пільги по сплаті податку для 1 та 2-ої групи ФОП.

Окрім цього законопроект передбачає:

  • проведення документальних перевірок;
  • повернення штрафних санкцій за порушення використання РРО.

Як відомо, що пільгову ставку у 2% було введено в перші місяці повномасштабного вторгнення РФ. Стандартна ставка – 5%. Також прийняття даного законопроекту було рекомендовано у межах моніторингової місії МВФ.

Нагадаємо, з 1 квітня 2022 року фізичним особам-підприємцям дозволили перейти на пільгову ставку оподаткування – 2%. Окрім ставки єдиного податку це мало ще одну важливу перевагу – відсутність лімітів на річні обсяги доходу. Тобто платники можуть не стежити за тим, скільки заробляють протягом звітного періоду.

Водночас у разі повернення "старих" податків це питання виникне і стане загрозливим. Наразі немає пояснення, від якого числа рахуватимуть ліміт – з 1 січня 2023 року чи з 1 липня, коли відбудеться скасування. Бо в першому випадку тих ФОПів, які з початку року встигли заробити понад 7 818 900 гривень (ліміт доходу для 3 групи), автоматично переведуть на загальну систему оподаткування.

Така проблема цілком загрожує IT-підприємцям, розмір заробітків яких досить високий. Втім є ще одна умова, через яку можна опинитися на загальній системі, а не на ЄП 5%: новостворені ФОПи одразу після подачі заявки на оформлення третьої групи перейшли на спрощену систему оподаткування.

Які податки сплачуватимуть підприємці в червні

Змін відносно травневих розмірів не станеться. ФОПи І групи мають сплатити:

  • єдиний соціальний внесок – 1 474 гривні;
  • єдиний податок – 268,4 гривні.

ФОПи ІІ групи:

  • ЄСВ – 1 474 гривні:
  • ЄП – 1 340 гривень.

ФОПи ІІІ групи:

  • ЄСВ – 1 474 гривні;
  • ЄП – 5% від доходу, або 3%, якщо додатково сплачує ПДВ (2% на спрощеній системі).

Втім до 1 липня сплачувати єдиний податок ФОПи І та ІІ групи можуть добровільно. Тобто підприємці самостійно вирішують, чи виконувати цей податкове зобов’язання. Рекомендується покривати внесок, якщо дохід дозволяє, аби поповнювати державний бюджет.

Раніше сайт Pro Гроші писав, що змінилося для підприємців під час війни. Також ми повідомляли, що для українців розсекретили важливу інформацію та розповідали, куди відкрила доступ податкова.

google Pro Гроші в Telegram google Pro Гроші в Google News

Стрічка новин

Дивитися всі

Ексклюзив редакції

Дивитися всі
Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтесь з тим, що ознайомилися з оновленою політикою конфіденційності, та погоджуєтесь на використання файлів cookie.