Новини Фінанси Економіка Бізнес Кар'єра Нерухомість Транспорт Індастрі ЖКГ Авто

Труднощі з персоналом та логістикою: де в Україні найскладніше вести бізнес

Рівень розвитку регіонів – важливий індикатор економічного та соціального розвитку країни, який зокрема залежить від успішності місцевого бізнесу

Фото: Unsplash; Колаж: Pro Гроші

Де в Україні найскладніше вести бізнес

Фото: Unsplash; Колаж: Pro Гроші

Перед регіональним бізнесом в Україні стоять непрості виклики, адже після повномасштабного вторгнення умови ведення бізнесу значно погіршились. Серед основних проблем – труднощі з логістикою, бронювання співробітників від мобілізації, зниження купівельної спроможності, відтік персоналу за кордон.

Про це йдеться у дослідженні Європейської Бізнес Асоціації, яка вже втретє провела опитування регіонального бізнесу про умови підприємницької діяльності на місцевому рівні.

Асоціація оцінила досвід роботи компаній у чотирьох стратегічних регіонах, де зосереджені регіональні офіси Асоціації – Львів, Одеса, Харків, Дніпро – та порівняли динаміку розвитку бізнес-клімату.

"Ситуація у більшості регіонів цьогоріч очікувано погіршилась. Наразі переважній частині підприємств складно вести бізнес в усіх регіонах, а особливо драматичним є падіння оцінок в Харкові – 1,28 балів та Дніпрі – 1,88 балів з 5-ти можливих. Ситуація в Одесі – 2,15 балів та Львові – 2,52 балів залишається більш стабільною порівняно з минулим роком. Інтегральна оцінка усіх регіонів залишається у негативній площині", – пише ЄБА.

Львів

Серед регіонів Львів найвище оцінив умови ведення бізнесу – як і минулого року. Так, 56% опитаних стверджують, що рівень розвитку бізнес-клімату в регіоні задовільний.

Серед актуальних проблем бізнесу, підприємці західного регіону виділяють: труднощі з логістикою, зниження купівельної спроможності населення та труднощі з бронюванням співробітників від мобілізації.

В планах компаній до кінця поточного року – підтримувати діяльність в умовах воєнного стану, диджиталізувати бізнес-процеси та скоротити видатки бізнесу.

Одеса

На другому місці цьогоріч за умовами ведення бізнесу опинилася Одеса. При цьому 71% опитаних підприємців відповіли, що їм складно вести бізнес у регіоні, інші 29% – що задовільно (раніше таких було 44%).

Двома топ проблемами, як і у Львові, одеські підприємці визначили труднощі з логістикою та зниження купівельної спроможності населення, на третьому місці – відтік персоналу за кордон.

"Надалі компанії планують зосередитись на підтримці діяльності компанії в умовах воєнного стану, виході на нові ринки, а також мають в планах оптимізацію штату компанії", – йдеться у дослідженні ЄБА.

Дніпро

У Дніпрі більшість компаній (75%) оцінюють умови ведення бізнесу як складні (минулого року таких було 52%), і 25% – як задовільні.

До топ-проблем регіону підприємці віднесли: втрату активів на окупованих територіях, труднощі з логістикою та відтік персоналу за кордон. Окрім підтримки діяльності в умовах воєнного стану, компанії зосередяться на виході на нові ринки та будуть змушені вдаватися до скорочення видатків.

Харків

Найгірше умови ведення бізнесу оцінили підприємці Харкова. Водночас 14% харківських підприємців вдались до релокації в межах України.

"Майже всі опитані компанії (93%) повідомили, що їм складно вести бізнес, і тільки 7% вважають поточні умови задовільними. Минулого року складно було 45%, а задовільну оцінку давали 41% респондентів", – пишуть у ЄБА.

Основними проблемами нині бізнес у Харкові вважає: відтік персоналу за кордон, зниження купівельної спроможності населення та втрату активів на окупованих територіях. У подальшому компанії планують зосередитися на підтримці діяльності в умовах воєнного стану, планують оптимізацію штату компанії та забезпечення можливості співробітникам працювати дистанційно.

Нагадаємо, раніше ми писали, що під час повномасштабної війни в Україні люди продовжують і продавати, і купувати, і створювати бізнеси. Попит є на різні сфери, і якщо порівняти з пандемічним 2020 роком, то за пів року воєнного стану торгували бізнесом "під ключ" уп'ятеро більше.

google Pro Гроші в Telegram google Pro Гроші в Google News

Стрічка новин

Дивитися всі

Ексклюзив редакції

Дивитися всі
Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтесь з тим, що ознайомилися з оновленою політикою конфіденційності, та погоджуєтесь на використання файлів cookie.