Максимальне покарання: за які покупки в Інтернеті можна потрапити у в’язницю
Не всі Інтернет-покупки можна назвати безпечними, адже за конкретні товари загрожує адміністративна та навіть кримінальна відповідальність
Деякі Інтернет-покупки можуть призвести до ув'язнення
Фото: Pexels, Unsplash. Колаж: Pro Гроші
Більшість покупок українці здійснюють онлайн. Це зручно та займає набагато менше часу, ніж похід у фізичний заклад. Часто навіть вигідніше з економічної точки зору завдяки знижкам в Інтернет-магазинах. Водночас за деякі необдумані замовлення споживачам загрожують штрафи і навіть кримінальна відповідальність. Адже є товари, які заборонено продавати без дозволу або транспортувати.
Сайт Pro Гроші розповідає, за які покупки в Інтернеті можна сісти у в’язницю.
Що заборонено купувати онлайн
Більшість пунктів зі списку очевидні та не передбачають пояснень. Наприклад, українці мають право замовити в Інтернет-магазині вогнепальну зброю, але забрати її потрібно лише в пункті видачі. Жоден поштовий перевізник не візьме на себе зобов’язання відправити клієнту боєприпаси, холодну зброю, вибухові та легкозаймисті речовини.
Загалом у переліку речей, заборонених для онлайн-купівлі, такі:
- наркотичні засоби, психотропні речовини, їх аналоги та прекурсори, що підлягають спеціальному контролю відповідно до законодавства;
- отруйні рослини;
- вогнепальна та холодна зброя, призначена для нападу (кухонні ножі та сувенірна продукція є винятками);
- вибухові, легкозаймисті та інші небезпечні речовини, піротехніка;
- товари, купівля яких була здійснена з порушенням прав інтелектуальної власності;
- предмети національного, історичного чи культурного надбання, що визначається згідно з законом;
- товари, що загрожують територіальній цілісності та недоторканності України;
- завідомо контрабанда, крадене майно, митний конфіскат;
- тварини, рослини і комахи, занесені до Червоної Книги України та Міжнародної Червоної книги;
- спеціальні технічні засоби для зняття інформації з каналів зв'язку;
- пристрої прослуховування, детектори, камери, вмонтовані у побутові речі, інші шпигунські пристрої (наприклад, ручка з камерою для запису відео, годинник із вбудованим диктофоном тощо);
- універсальні ключі (для вхідних дверей, різних замків).
За купівлю цих товарів дійсно загрожує кримінальна відповідальність. Наприклад, в Україні є кейси, коли СБУ навідувалася до громадян, які на китайських сайтах замовляли пристрої для стеження. На перший погляд то звичайні аксесуари, але їх можна використовувати за подвійним призначенням.
Незнання правил і законів не звільняє від відповідальності. Хоча справу можуть закрити накладанням штрафу, адже більш серйозне покарання загрожує оптовикам.
Які товари відносять до категорії 18+
Раніше ми розповідали, що деяку продукцію заборонено продавати неповнолітнім. Частина визначена в ЗУ про регулювання виробництва та реалізації підакцизної продукції, а саме:
- пиво (крім безалкогольного);
- алкогольні та слабоалкогольні напої;
- столові вина;
- тютюнові вироби;
- електронні сигарети;
- рідини, що використовуються в електронних сигаретах;
- пристрої для споживання тютюнових виробів без їх згоряння.
Окремо існує заборона про продаж медичних препаратів зі вмістом наркотичних речовин і сильнодіючих складових, які повинні офіційно виписуватися лікарями. До категорії 18+ також входять інтимні товари різного призначення, але їх досить легко купити неповнолітнім. У магазинах можна попросити старшого напарника придбати товар, а на сайті достатньо вказати, що користувачу виповнилося 18 років.
Раніше сайт Pro Гроші писав, які речі допоможуть пережити блекаут і розповідав про 3 товари, без яких взимку може бути важко. Також ми повідомляли, що має бути вказано на товарі в супермаркеті.
Сподобалась стаття?