ФОП і війна – що загрожує підприємцям, які вже припинили свою діяльність
За словами експерта, хоча планові перевірки наразі не проводяться, деяким підприємцям все ж варто готуватися до появи податківців

Українська податкова почала перевіряти фізичних осібякі вже закрили свої ФОПи
Фото: Unsplash. Колаж: Pro Гроші
Після того, як Росія розпочала повномасштабну війну проти України, влада нашої держави запровадила пільги для ФОПів: підприємцям дозволили не сплачувати деякі податки, наприклад ЄСВ, та віддавати бюджету лише 2% від свого заробітку. Але деякі підприємці вирішили не проваджувати свою діяльність під час війни та закрити ФОП, а тепер отримують попередження від податкової служби про проведення перевірок.
Як пояснив бухгалтер Михайло Смокович у своєму Telegram-каналі, йдеться про перевірки, які відбуваються після закриття ФОП (ліквідаційні).
"Так, планові документальні перевірки зараз є забороненими й на них податкова може не витрачати час. А от позапланові, до яких і відносяться ліквідаційні, вийшли на перший план", — йдеться у повідомленні.
Експерт радить перед тим, як закривати ФОП, варто подбати, щоби все було готове до появи податківців. За інформацією Михайла Смоковича, період який підпадає під перевірку, є достатньо значним:
- щодо дотримання податкового та валютного законодавства — з 2017 року;
- щодо законодавства з ЄСВ — з 2011.
Що змінилося для ФОПів з 1 травня 2023 року
Спрощення реєстраційної процедури. З 1 числа діє нова форма заяв у сфері державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців і громадських формувань.
У Міністерстві юстиції зазначали, що процедура відтепер стане доступнішою та зрозумілішою.
Податки. В останній місяць весни 2023 року фізичні особи-підприємці мають такі податкові зобов'язання:
- ФОП І групи: ЄСВ – 1 474 грн (22% мінімальної зарплати), ЄП – 268,40 грн (не більше 10% прожиткового мінімуму для працездатних осіб);
- ФОП ІІ групи: ЄСВ – 1 474 грн, ЄП – 1 340 грн (20% мінімальної заробітної плати);
- ФОП ІІІ групи: ЄСВ – 1 474 грн, ЄП – 2% доходу (неплатники ПДВ) на час дії воєнного стану.
Максимальний дохід. Рівень не переглядали, тож впродовж року для ФОПів усіх груп, він становить:
- І група – 1 118 900 грн;
- ІІ група – 5 587 800 грн;
- ІІІ група – 7 818 900 грн.
Нагадаємо, на днях сайт Pro Гроші пояснював, кого з українців звільнили від обов'язку сплачувати податок на землю і чому. Більше про податки в Україні читайте в нашій спецтемі.
Сподобалась стаття?