Сподобався досвід Ізраїля: в уряді розповіли, навіщо українцям нові тарифи на світло
В Офісі президента вважають, що під час відновлення енергосистеми Україна має покладатися на досвід Ізраїля, адже уряд цієї країни не займався популізмом під час війни
В Україні, попри війну, підвищили тарифи на світло, бо досвід Ізраїля показав, шо це добра ідея
Фото: УНІАН, Unsplash. Колаж: Pro Гроші
Тарифи на електроенергію для побутових споживачів у майбутньому планують вивести на рівень окупності струму. Якщо цього не зробити, тоді віялові відключення світла доведеться запроваджувати на постійній основі.
Як пояснив заступник глави Офісу президента Ростислав Шурма, уряд нашої країни детально вивчив, як інші держави поводилися з цінами на енергоресурси під час воєн.
І, на думку посадовця, Україна під час відновлення своєї енергосистеми від наслідків російських атак має наслідувати шлях Ізраїлю, а не Іраку, Лівану чи Сирії. Зокрема й тому, що Ізраїль під час війни відмовився від дешевого популізму, адаптувавши натомість ціни на електроенергію до мінімально необхідних рівнів.
Водночас в Іраці, Лівані та Сирії під час бойових дій, коли енергосистеми країн руйнувалися, ухвалювалися політичні рішення, через які ціни на електроенергію були на збитковому, як в Україні, рівні.
"Як наслідок — впродовж пів року люди користувалися світлом у кращому випадку 2-4 години щодня. Якщо ми не хочемо, аби в нас повторилася така ситуація, держава має приймати рішення, хоча вони, можливо, і не дуже приємні. Тобто в цьому ми точно обираємо шлях Ізраїля, а не Сирії чи Іраку", – пояснив Шурма.
При цьому, за словами Ростислава Шурми, навіть після червневого підвищення тарифу до 2,64 грн/кВт*год, вартість струму для побутових споживачів доволі субсидована – більш ніж удвічі. Але подорожчання, як сподіваються в уряді, надасть енергетикам додаткове фінансування для проходження наступної зими.
Планується, що додаткові кошти віддадуть на потреби Укренерго та Енергоатому. Ці держкомпанії займатимуться ремонтами трансформаторних підстанцій та енергоблоків. Також існує програма відновлення інших енергоблоків, профінансувати яку стало можливим після підвищення тарифів.
Ростислав Шурма також вважає, що нашій країні знадобляться десятки мільярдів гривень лише для проходження наступної зими. А на повне відновлення енергосистеми потрібні сотні мільярдів гривень.
Чи можливо платити менше за світло
Як відомо, 1 червня український уряд збільшив тариф для населення до 2,64 грн за кВт-год. Платіжки з оновленими сумами українці отримають вже у липні. Але громадяни можуть заощаджувати на комунальних послугах за допомогою двозонного лічильника. Адже нічний тариф, який наполовину менший від денного, ніхто не скасовував.
Так, якщо навантажувати мережу вночі, за це доведеться платити всього 1,32 грн за кВт-год, тож є резон вмикати енерговитратні прилади після 23:00 до 7:00 ранку.
Якщо ви наразі не користуєтеся двозонним лічильником, але плануєте встановити прилад — звертайтесь до свого оператора мереж. Ще потрібно буде укласти договір з постачальником, алгоритм дій такий:
- подати заяву про встановлення приладу (в обленерго, надавши паспорт, ІПН і договір з постачальником);
- отримати новий договір та рахунок;
- оплатити послугу встановлення;
- віднести лічильник у РЕМ чи обленерго для параметризації (програмування);
- чекати до 14 днів, протягом яких відбудеться заміна.
Раніше ми розповідали, яка ще комунальна послуга може здорожчати для українців вже у червні. Також ми пояснювали, в кого з українців є шанс отримати 75% знижки на оплату комуналки.
Сподобалась стаття?