Дешевше купити? Які штрафи за самостійну заготівлю деревини у 2023 році
Пояснюємо, скільки доведеться заплатити українцям, які вирішать самостійно заготовити дрова на майбутню зиму

Чому українцям не варто самостійно заготовлювати дрова на зиму
Фото: Unsplash, УНІАН. Колаж: Pro Гроші
Українці, які найближчу зиму планують проводити у приватних будинках, вже займаються питанням заготівлі дров. Дехто їх замовляє, а хтось вирішує сходити в ліс та самостійно нарубати дров. Однак за такі дії громадянам загрожує серйозне покарання.
Редакція сайту Pro Гроші розповідає, як карають українців за самостійне збирання чи рубку дров у лісі.
Чому не можна збирати дрова у лісі
У статті 185 Кримінального кодексу України вказано, що збирати будь-які частини дерева на території лісового фонду вважається крадіжкою чужого майна. За це доведеться сплатити штраф на суму від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або ж відвідувати громадські роботи.
Також про покарання за незаконне збирання дров у лісі йдеться у Кодексі України про адміністративні порушення. Так, згідно зі статтею 64 КУпАП за "Порушення встановленого порядку використання лісосічного фонду, заготівлі та вивезення деревини, заготівлі живиці", йдеться про штраф у розмірі від 102 до 238 гривень.
А згідно зі статтею 65 КУпАП "Незаконна вирубка, пошкодження та знищення лісових культур та молодняку", за вирубку дерев, які ще зростають, оштрафувати можуть на суму від 510 до 1 020 гривень. Якщо вчинити порушення повторно, то розмір штрафу зросте до 1,5 тисячі гривень.
Варто пам’ятати й про те, що мертві, сухі та повалені дерева у лісі або їх частини, які впали на землю після природних катаклізмів — це лісові ресурси та належать вони державі.
Тому прийти й просто позбирати їх для власних потреб не можна. Такий дозвіл мають лише власники лісів чи постійні лісокористувачі для заготівлі сировини.
Інші громадяни можуть збирати лише ті лісові ресурси та лише в тому обсязі, які вписані у лісорубний документ. Водночас є лісові ресурси, які можна збирати без додаткових документів. Наприклад:
- хвою;
- листя;
- кору;
- дрібні гілочки.
Чому не можна самостійно рубати дрова в лісі
Відповідно до статті 246 Кримінального кодексу України, незаконна порубка або незаконне перевезення, зберігання, збут лісу карається штрафом від 17 тисяч гривень до 25,5 тисяч гривень або обмеженням волі на строк до трьох років.
Як отримати електронний лісорубний квиток
Ця послуга доступна українцям з першого дня літа цього року. "єЛісорубний квиток" надається в електронній формі, якщо подати заяву через Єдиний державний вебпортал електронних послуг.
Документ видають на кожну окрему ділянку, де відбуватиметься заготівля. Отримати такий документ можуть:
- постійні лісокористувачі;
- власники лісів;
- установи природно-заповідного фонду;
- фізичні особи-підприємці;
- юридичні особи незалежно від організаційно-правової форми та форми власності, які здійснюють заготівлю деревини в лісах України.
Документ вважається дійсним впродовж одного календарного року.
Раніше ми пояснювали, чим найдешевше опалювати житло.Також ми писали, скільки коштує один куб дров в Україні цьогоріч.
Сподобалась стаття?