Не отримали рахунок? Чи потрібно платити податок на нерухомість у такому випадку
Розповідаємо, хто має платити податок на нерухомість у 2023 році, а хто з власників нерухомості від нього звільняється

Від сплати податку на нерухомість звільняється лише одна категорія громадян
Фото: УНІАН, Pexels. Колаж: Pro Гроші
Вже з 1 липня 2023 року українці почали отримувати податкові повідомлення-рішення (ППР) про сплату податків за понаднормову площу квартири або будинку. Проте, навіть, якщо громадянин не отримав відповідний документ, він не звільняється від сплати такого податку.
Про це повідомила представниця Асоціації правників "Вертикаль" Марія Левченко у Telegram-каналі.
Хто має сплачувати податок на нерухомість?
Йдеться про власників об'єктів нерухомості, площа яких перевищує:
- квартира – понад 60 квадратних метрів;
- приватний будинок – понад 120 квадратних метрів.
Також за наявності кількох видів житла податок нараховується, якщо їх сумарна площа перевищує 180 квадратних метрів.
Такий вид податку необхідно сплатити протягом 60 днів після отримання відповідного ППР, який українцям надсилають за юридичними адресами нерухомості. Однак навіть, якщо власники житла, площа яких перевищує встановлені норми, не отримали такий рахунок, це жодним чином не звільняє їх від сплати податків.
"Якщо ви не отримали ППР, то слід самостійно звернутися до податкової інспекції. В іншому випадку вам нараховуватиметься податкова заборгованість", – каже Марія Левченко.
Хто може не платити податок за понаднормові квадрати?
Виключенням є лише власники зруйнованих будинків, нерухомості на окупованих територіях та житла, де йдуть бойові дії. На період дії воєнного стану вони звільняються від сплати податків на "зайві" квадратні метри.
Яку суму податку на нерухомість потрібно платити у 2023 році?
Розмір податку на "зайві" квадратні метри становить 1,5% мінімальної зарплати. Таким чином у 2022 році вартість одного понаднормового квадратного метра складала 97,5 грн. Проте, у 2023 році мінімальна заробітна плата зросла до 6 700 гривень, тобто, виходить, що наразі максимальна сума податку на нерухомість не повинна перевищувати 100,5 грн/кв. м.
Порахувати, скільки потрібно заплатити за понаднормові квадратні метри, власники нерухомості можуть самостійно. Наприклад, українець володіє приватним будинком, площа якого становить 136 квадратних метрів. Виходить, що власнику нерухомості потрібно сплатити податок за додаткові 16 квадратних метрів.
У такому разі розмір податку вираховуватиметься таким чином:
- 16 квадратних метрів х 100,5 грн максимального податку = 1 608 гривень (розмір податку, який потрібно сплатити за понаднормові квадрати).
Раніше ми розповідали, що загрожує деяким ФОПам з 1 серпня через повернення довоєнних податків. Також ми писали, чому підприємці незадоволені податковими змінами. Більше про податки в Україні читайте в нашій спецтемі.
Сподобалась стаття?