Ніколи не збіднієте. 5 помилок, які не можна допускати в сімейному бюджеті
Неправильне управління спільними фінансами загрожує погіршенням стосунків в сім'ї
За статистикою, багато українських сімей не ведуть сімейний бюджет
Фото: Pexels, УНІАН. Колаж: Pro Гроші
Багато сімейних пар в Україні не ведуть сімейний бюджет, однак саме на фінансовому підґрунті виникають більшість конфліктів та сварок.
Сайт Pro Гроші зібрав 5 помилок з грошима, яких може припускатися кожна українська сім'я.
1. Фінансами розпоряджається лише одна людина
Експерти пояснюють, що немає нічого поганого в тому, що грошима з сімейного бюджету розпоряджається лише одна людина, яка є більш досвідченою й фінансово грамотною.
Але проблема може виникнути в тому випадку, коли інший член сім'ї взагалі нічого не розуміє в управлінні домашніми фінансами та повністю відсторонений від цих справ. При цьому ця людина може не тільки робити свій внесок в доходи сімейного бюджету, але бути його основоположником.
В такому разі в сім'ї можуть виникати конфлікти на фоні того, що людина, яка раніше не зосереджувала увагу на нюансах ведення сімейного бюджету, може раптово не погодитися із певними витратами.
Тому планувати розподіл фінансів краще разом. Навіть якщо основні функції розпорядника покладені на одного з подружжя, інша людина має бути в курсі всіх фінансових надходжень і витрат сім'ї.
2. Сім'я не узгодила тип ведення сімейного бюджету
Тип сімейного бюджету має важливе значення, оскільки від нього залежить, яким чином будуть розподілятися витрати сім'ї. Якщо цей тип не визначений і не узгоджений, конфлікти можуть виникнути на фоні того, хто буде оплачувати певні витрати. Або ж незрозуміло буде, як виділяти кошти на особисті витрати чоловіка або дружини.
Експерти рекомендують обговорити та обрати вид сімейного бюджету ще до початку спільного проживання. Бо неузгодженість цього питання може призвести до погіршення відносин між подружжям у майбутньому.
3. Межі фінансових повноважень не встановлені
Іншими словами, подружжя має передбачити певну суму, яку одна людина може витрачати на свої потреби за певний проміжок часу (тиждень чи місяць). Так, наприклад, вдасться уникнути спонтанних покупок.
Тобто якщо один з подружжя вчиняє незаплановану покупку без погодження з іншим, її сума не повинна перевищувати встановлені межі. Це особливо актуально в сім'ях, де один з подружжя періодично буває не згоден з витратами другого.
Ліміти самостійних фінансових повноважень подружжя повинні бути чітко визначені й погоджені обома членами сім'ї. Причому, бажано визначати такі ліміти по кожній категорії витрат (наприклад, одяг, харчування чи іграшки).
4. Діти не беруть участь в обговоренні домашніх фінансів
У багатьох сім'ях не заведено обговорювати планування сімейного бюджету навіть із підлітками. Через це діти виростають фінансово безграмотними та не розуміють, звідки беруться гроші та як їх правильно витрачати.
Багато дітей вважають, що гроші – це папірці, за які можна купити все те, що подобається, випросивши у батьків. Діти не розуміють, що потрібно не тільки контролювати витрати, але і забезпечувати заощадження у майбутньому.
Починати навчати дітей фінансової грамотності потрібно ще на прикладі розпорядження кишеньковими грошима. Крім того, діти повинні бути присутні при плануванні сімейного бюджету, нехай навіть як спостерігачі.
5. Нехтування безоплатними можливостями
Існує значна кількість інструментів, які можуть зберегти частину сімейного бюджету. Наприклад, можна користуватися податковими пільгами, оформляти житлові субсидії, компенсувати витрати на іпотечні кредити коштом держави, оздоровлюватися та відпочивати коштом соціальних фондів. Під час воєнного стану в Україні існують міжнародні програми з отримання фінансових виплат для внутрішніх переселенців або виплати для тих українців, які поселили у своїх будинках ВПО.
Однак українські сім'ї часто не знають про такі можливості або свідомо не хочуть "збирати купу папірців" та стояти в чергах.
Якщо законодавство дає вам право на безплатне або пільгове користування якоюсь із послуг – не треба від цього права відмовлятися
Раніше ми писали про те, як ВПО не втратити пільги при зміні місця проживання. Також ми розповідали, які обов'язкові виплати отримують ВПО.
Сподобалась стаття?