Безповоротно чи на добу: кому загрожує блокування картки в банку
Банк може з різних причин заблокувати картку свого клієнта, і в деяких випадках її вже не можна повернути

Часто мета такого блокування – захист клієнта
Фото: НБУ. Колаж: Pro Гроші
Інколи у власників банківських карток виникає потреба заблокувати картку. Однак трапляються випадки, коли її блокує сам банк, причому не з вини власника рахунку.
Коли фінустанова може ухвалити рішення про блокування? У Фонді гарантування вкладів фізичних осіб розповіли про причини для такого рішення, і що з цим робити клієнту.
Банк стає на захист
Отже, є 5 основних причин, чому банк може заблокувати картку клієнта:
- Нестандартні операції по карті або сумнівна активність. Так, фінустанова може заблокувати картку, якщо запідозрить, що з неї намагаються вкрасти гроші. Є алгоритм, який відстежує всі транзакції, і коли він помічає нестандартні операції, розцінює їх як шахрайство. У такому випадку клієнту дзвонять із банку і просять підтвердити операцію. Якщо з власником картки зв’язатися не вдасться, картку заблокують, а клієнту повідомлять про це в SMS.
- Копіювання даних платіжної картки шахраями (компрометація). Шахраї можуть скопіювати дані з банківської картки за допомогою скіммінгових пристроїв в банкоматах, магазинах, кафе, АЗС тощо. За такими діями стежать платіжні системи Visa і Mastercard. І якщо з’явиться підозра, що дані картки скопійовані, системи просять банк її заблокувати.
- Три рази поспіль невірно введений ПІН-код. Банк також вважає, що ПІН-код намагаються вкрасти шахраї, тому тимчасово обмежує операції по картці. Через 24 години блокування картки автоматично скасується.
- Закінчився термін дії картки.
- За рішенням суду. Це може статися, коли власник картки має неоплачені штрафи, позики, борги тощо. Тоді кредитори звертаються до суду, і врешті картку можуть заблокувати.
Є ще одна причина, вона особливо актуальна під час війни. Багато людей оголошують збори грошей для різних потреб, і так з різних рахунків, карток починають надходити гроші. У такому випадку до людини, що організувала збір, виникає підозра у відмиванні коштів. Адже часто під виглядом таких зборів працюють шахраї.
Тому щоб картку не заблокували, людині достатньо звернутися до менеджера банку та повідомити і довести, що гроші збираються для конкретної потреби. Проблем можна уникнути, зокрема, зробивши це ще до публічного оголошення збору.
Що робити, якщо картку заблокували?
У такому випадку потрібно дзвонити в банк. Співробітник може попросити дані паспорта і кодове слово і з'ясує причину блокування. Крім того, у клієнта можуть попросити подати заяву в письмовій формі безпосередньо в офісі або філії банку. Але якщо блокування сталося через помилкове введення PIN-коду, картку можна розблокувати дистанційно.
"Якщо Ваш телефон підтримує режим тонового набору номера, у деяких банків існує екстрена кнопка блокування/ розблокування картки. Так вас відразу з'єднають з оператором без черги. Якщо перебуваєте в міжнародному роумінгу, заощадите чимало грошей", – пояснили у Фонді.
При цьому, якщо картку заблокував банк, то розблокувати її можна різними способами. А от якщо це зробили платіжні системи, то це неможливо, і картку доведеться тільки перевипускати.
Сподобалась стаття?