Все приходить з часом: 5 ознак, які допоможуть зрозуміти, що ви фінансово подорослішали
Розповідаємо, у яку саме мить людина може зрозуміти, що вона фінансово подорослішала

5 ознак фінансового дорослішання
Фото: Pexels, Unsplash. Колаж: Pro Гроші
Кожна людина з часом приходить до того розуміння, що вона фінансово подорослішала. Однак, чи усвідомлює вона, в який саме момент це сталося?
Про це сайту Pro Гроші розповів засновник соціального проєкту "Сімейний Бюджет", партнер iPlan.ua Любомир Остапів.
Фінансове дорослішання приходить з роками, коли люди більше починають задумуватися про свої фінанси. На це може вплинути навіть соціальне оточення, де люди відкладають кошти, інвестують. Тоді людина починає також цікавитися цією темою і на підсвідомому рівні переймає манеру поведінки.Любомир Остапів
Засновник соціального проєкту "Сімейний Бюджет", партнер iPlan.ua
Насамперед потрібно навчитися фінансової грамотності, адже якщо у людини не буде розуміння, що таке гроші та як варто з ними поводитися, фінансове дорослішання може й не настати.
5 ознак фінансового дорослішання
- Ви навчилися розпоряджатися своїми фінансами та почали вести конкретний відсотковий розподіл по категоріях.
- Вам вдається заощаджувати кошти (мінімум 10% від доходу).
- У вас є фінансові цілі й ви розумієте свій прогрес на шляху до них.
- У вас немає споживчих боргів та ви не купуєте в борг те, чого не можете собі дозволити.
- У вас є резервний фонд на 3-6 місяців, щоб у разі втрати роботи покрити витрати на життя.
Як навчити дітей заробляти
Раніше ми розповідали, що батьки мають спілкуватися з дітьми на тему фінансів та потроху привчати їх до праці. Наприклад, у молодшому віці батькам варто пояснити дитині, навіщо потрібні гроші та допомогти розібратися, як їх заощаджувати на різні цілі.
У більш дорослому віці діти можуть заробляти гроші за допомогою різноманітних онлайн-платформ. Наприклад, малювати на замовлення, фотографувати, копірайтити, перекладати.
Я пам'ятаю яскравий приклад, коли підліток продавав на ОЛХ техніку батька, яка йому вже була непотрібна, таким чином дитина заробляла гроші. Також був цікавий епізод з горіхами, коли дитина лущила горіхи, а батьки допомагали їх продавати, – каже Остапів.
Які фінансові помилки можуть зруйнувати стосунки
За словами експерта, одна з найпоширеніших помилок – коли пара взагалі не говорить про гроші. Ця тема все одно постає у стосунках, але вже на фоні будь-якої конфліктної ситуації. Наприклад, хто за що буде платити, або хто буде купувати додому продукти. Якщо немає попередньої домовленості, це може стати причиною непорозумінь у відносинах.
Більше про інші фінансові помилки читайте в нашому матеріалі. Також ми писали, як відпускати дитину у доросле життя, не нашкодивши її фінансам.
Сподобалась стаття?