Новини Фінанси Економіка Бізнес Кар'єра Нерухомість Транспорт Індастрі ЖКГ Авто

Діяти треба терміново. Чи можна змусити РФ заплатити за ваші збитки

Експерт розповів про шляхи стягнення шкоди з РФ та повідомив, що має зробити кожен постраждалий просто зараз

Фото: Уніан, Unsplash. Колаж: Pro Гроші

Як зафіксувати збитки від РФ та домогтися компенсації

Фото: Уніан, Unsplash. Колаж: Pro Гроші

З початком повномасштабної війни українці щодня зазнають величезних збитків через агресію Росії. Певна шкода завдається громадянам та їх майну, а від чогось страждають різні види бізнесу.

Перш за все це знищення або пошкодження майна, мародерство, втрата контролю над тим, що залишилось на окупованій території. Не варто забувати і про шкоду для здоров'я, моральну шкоду, а також витрати, які несуть вимушені переселенці у зв'язку із втратою роботи та домівки.

Від цього постраждали тисячі, а скоріше, мільйони українців, тож сайт Pro Гроші поспілкувався з професіоналом у цій сфері і розповідає, як зафіксувати такі збитки та відшкодувати їх собі.

Адвокат, арбітражний керуючий, керівник практики корпоративне право та М&A фірми "Адвінтел" Антон Ареф'єв, радить зібрати максимально повну доказову базу та вдатися до одного з можливих механізмів по стягненню шкоди.

Фіксування

Незалежно від того, який механізм подальшої компенсації збитків ви оберете, є низка дій, обов’язкових для того, щоб мати змогу отримати відшкодування в майбутньому.

Як фізичним особам, так і бізнесу потрібно правильно зафіксувати факт заподіяння шкоди та її розмір.

Це дуже важливо зробити якомога скоріше, оскільки з часом зібрати деякі докази буде набагато складніше або взагалі неможливо. Наприклад, свідки можуть забути важливі деталі, записи з камер відеоспостереження мають обмежений строк зберігання, а відновлення пошкодженої нерухомості зробить неможливим проведення необхідних експертиз.
Антон Ареф'єв

Антон Ареф'єв

Адвокат, арбітражний керуючий, керівник практики корпоративне право та М&A фірми "Адвінтел"

Що потрібно зробити обов’язково?

По-перше, необхідно одразу (по можливості) звернутися до компетентних органів (Національна поліція або СБУ, ДСНС, військова адміністрація або орган місцевого самоврядування) та паралельно самостійно зафіксувати наслідки.

Це може бути фото та відеофіксація, видача внутрішніх наказів, інвентаризація, складання акту фіксації пошкодження/руйнування майна. Потрібно зібрати показання свідків.

Домогтися свого також допоможуть:

  • Збір публікацій та матеріалів із загальнодоступних джерел (повідомлення, сюжети, дописи, публікації, фото/відеоматеріали).
  • Збір документів щодо майна (правовстановлюючі та фінансові документи, технічна документація).
  • Проведення експертиз (вартості пошкодженого/знищеного майна, втраченого бізнесу, розміру упущеної вигоди, шкоди здоров'ю, моральної шкоди).

Якщо ж говорити про шляхи подальшого стягнення шкоди з РФ, то на сьогоднішній день, на жаль, немає чіткого та відпрацьованого на практиці механізму, але є певні перспективні напрямки, – розповідає юрист.

Створення національного органу

У Верховній Раді України на сьогодні зареєстровані ряд законопроєктів щодо створення національного механізму відшкодування шкоди, завданої в результаті військової агресії РФ.

Суть їх зводиться до того, що Україна створюватиме спеціальний орган, який буде відповідальним за відшкодування такої шкоди за рахунок спецфонду.

Цей фонд поповнюватиметься за рахунок коштів та майна Росії, цільових грантів та благодійних внесків.

Серед основних переваг такого – відносна простота та дешевизна процедури, оскільки великий обсяг роботи має взяти на себе держава.

А от самі по собі законопроєкти мають багато недоліків, на думку експерта.

До того ж, можливість наповнення спеціального фонду за рахунок активів РФ, які знаходяться поза межами України, викликає великі сумніви, як через відсутність міжнародних механізмів конфіскації такого майна, так і через потенційні побоювання іноземних партнерів щодо корупційних ризиків.

Національні суди України

Стягнення шкоди в українських судах стало можливим після низки постанов Верховного Суду.

У цього механізму чимало переваг, зокрема:

  • зрозуміла, відпрацьована роками процедура;
  • відносно невисока, у порівнянні з іноземними судами чи арбітражами, вартість процедури;
  • потенційна відсутність апеляційного та касаційного перегляду через ігнорування таких процесів з боку РФ.

Основний недолік – це складність реалізації рішення на території України через обмежену кількість активів РФ тут, а також націоналізацію цих активів на користь держави.

Існує вірогідність визнання та виконання рішення українського суду в іноземній юрисдикції.

Крім того, наявність рішення українського суду буде додатковим вагомим доказом наявності шкоди та її розміру під час реалізації інших механізмів стягнення шкоди як в Україні, так і за кордоном, – наголошує Ареф’єв.

Європейський суд з прав людини

За звичайних умов подання заяви до ЄСПЛ є стандартним способом захисту своїх прав та інтересів у спорі з державою. А от в ситуації з відшкодуванням шкоди з боку РФ існує багато "але".

По-перше, РФ вийшла з Ради Європи, процес завершився 16 вересня 2022 року. Тому ЄСПЛ зможе розглядати заяви проти РФ лише в частині порушень, які мали місце до зазначеної дати.

По-друге, механізму примусового виконання рішень ЄСПЛ не існує, і реалізація таких рішень покладається на уряд відповідної країни.

В свою чергу Держдума РФ прийняла закони, відповідно до яких рішення ЄСПЛ, винесені після 15 березня 2022 року, не підлягають виконанню з боку РФ.

Тобто сподіватись, що РФ добровільно виконає рішення ЄСПЛ, не варто. Тим не менш, як і у випадку з рішенням українського суду, рішення ЄСПЛ, яким встановлені порушення з боку РФ та визначений розмір заподіяної шкоди, буде важливим доказом під час реалізації інших проваджень.

Також є невеликий шанс, що в разі зміни політичного курсу в РФ, рішення ЄСПЛ все ж будуть виконані.

Національні суди іноземних держав

Ще одним варіантом стягнення компенсації з РФ можуть бути національні суди іноземних держав.

Краще розглядати юрисдикції, в яких є заморожені активи РФ і отримання позитивного рішення буде стимулюватись політичними настроями, наприклад, Англія, США, Польща, країни Балтії.

Поряд із дорожнечею судового процесу в таких країнах, постають ще дві проблеми, які суттєво знижують шанс отримати позитивне рішення.

Перша – наявність в таких країнах судового імунітету іншої держави та її суверенних активів, що виводить спори проти РФ з під юрисдикції національних судів.

Тому є висока вірогідність відмови у відкритті провадження за позовом проти РФ, доки судовий імунітет Росії не буде обмежений шляхом зміни законодавства відповідної країни або укладання міжнародної угоди, – попереджає адвокат.

Друга проблема – це питання територіальної юрисдикції, оскільки потенційному позивачу буде складно обґрунтувати, чому він звертається з позовом до РФ саме в цій країні.

Міжнародний арбітраж

Відповідно до угоди про заохочення та взаємний захист інвестицій, укладеної між Кабінетом Міністрів України і урядом РФ ще у 1993 році, позови інвесторів до однієї із договірних країн можуть вирішуватись у міжнародному арбітражному суді.

Цей шлях вже розпочали деякі українські компанії – зокрема ПриватБанк, Ощадбанк, Нафтогаз України – у зв'язку зі збитками, заподіяними анексією Криму.

Разом з тим, цей арбітраж матиме вузьку предметну юрисдикцію – стягнення компенсації за втрачені інвестиції, а не відшкодування будь-яких завданих збитків.

Крім того, використання цього арбітражу теоретично можливе лише щодо тих територій, на яких РФ здійснює ефективний контроль, в першу чергу, це анексовані території Луганської, Донецької, Херсонської та Запорізької областей.

Новостворений міжнародний орган

Створення спеціалізованого міжнародного органу, який би займався цими питаннями, виглядає найбільш перспективним механізмом з усіх вищеописаних.

Раніше подібні комісії вже створювались для врегулювання питань, які виникали між Іраном та США, Іраком та Кувейтом, Еритреєю та Ефіопією.

Однак кожного разу такі комісії створювались та діяли за згодою обох сторін, що у випадку з Росією виглядає малоймовірно. Цілком вірогідно, що за відсутності згоди РФ така комісія все ж таки може бути створена країнами-партнерами України, які і сформують фонд для виплати компенсацій за рахунок заморожених активів агресора і пов'язаних з нею осіб, – каже Ареф'єв.

Головне, що потрібно зрозуміти постраждалим – вже зараз необхідно розпочати збір доказів на підтвердження заподіяння шкоди та її розміру, а з механізмом відшкодування такої шкоди треба визначатися індивідуально.

Раніше сайт Pro Гроші писав, які компенсації готує уряд для українських підприємців, і розповідав, коли очікувати компенсацію за зруйноване житло.

google Pro Гроші в Telegram google Pro Гроші в Google News

Стрічка новин

Дивитися всі

Ексклюзив редакції

Дивитися всі
Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтесь з тим, що ознайомилися з оновленою політикою конфіденційності, та погоджуєтесь на використання файлів cookie.