Бронювання не допоможе: в якому випадку відстрочка не звільнить від служби
Існує різниця між бронюванням військовозобов’язаних і звільненням зі служби, бо це прямо впливає на можливість отримання відстрочки
Бронювання не завжди рятує від військової служби
Фото: Генштаб ЗСУ. Колаж: Pro Гроші
В Україні керівники підприємств можуть забронювати співробітників, чим забезпечують їх відстрочкою від мобілізації. Проте в одному випадку наявність броні не означає, що людина не буде служити під час особливого періоду.
Про це розповіла адвокат Вікторія Кравченко на своєму YouTube-каналі.
Щоб проілюструвати слова, вона розглянула реальну ситуацію з життя, а саме випадок з чоловіком, якого 14 березня 2022 року мобілізували на військову службу. Водночас підприємство, де працює українець, з 29 березня оформило бронювання на нього та деяких інших співробітників. Тобто чоловік мав відстрочку терміном на 6 місяців, яку потім фактично ще декілька разів подовжували.
Він подав рапорт на звільнення, підставою якого вважав бронь на роботі. Однак керівництво військової частини не ухвалило позитивного рішення. Після цього службовець звернувся до суду щодо захисту своїх прав, але перша інстанція, а потім апеляційний суд також відмовили у задоволені позову.
Останнім шансом чоловік вважав Верховний суд України, тому поскаржився туди. Як уточнила Вікторія Кравченко, колегія суддів вказала на помилку, яка заважала військовому домогтися звільнення на підставі бронювання. Виявляється, для військовозобов’язаних і службовців це поняття ґрунтується на положеннях різних інститутів військового права.
"Бронювання стосується тільки військовозобов'язаних і є для них підставою для відстрочки від призову під час мобілізації. Своєю чергою, звільнення зі служби стосується військовослужбовців, тобто осіб, які проходять військову службу", – уточнила експертка.
Іншими словами, до мобілізації особа може отримати бронь, що забезпечує відстрочкою. Але якщо людина вже служить, тобто втратила статус військовозобов’язаного, звільнитися на підставі бронювання не може.
Кого можуть забрати на службу цього літа
Мобілізаційний план визначає Генеральний штаб, на основі чого територіальні центри комплектування та соціальної підтримки набирають необхідну кількість осіб і відправляють у навчальні центри. Там їх розподіляють по частинах, заздалегідь визначаючи фахові навички та вміння, які можуть знадобитися.
Цього літа є великий запит на людей, які вільно говорять і розуміють іноземні мови:
- англійську;
- німецьку;
- французьку.
Справа в тому, що військові навчаються застосовувати озброєння, отримане від міжнародних партнерів, тому інструктажі проводять представники різних країн. І найкраще, щоб службовці розмовляли з інструкторами самостійно, а не за допомогою перекладача, бо так процес відбувається швидше, а інформація засвоюється якісніше.
Раніше сайт Pro Гроші писав, чи законні перевірки військових квитків посеред вулиці. Також ми повідомляли, чи можуть українцям вручити повістку на пляжі.
Сподобалась стаття?