Новини Фінанси Економіка Бізнес Кар'єра Нерухомість Транспорт Індастрі ЖКГ Авто

Мобілізація в Україні – чи законні перевірки військових квитків посеред вулиці

З'ясовували, чи можуть представники ТЦК зупиняти громадян на вулиці та перевіряти у всіх наявність документів військового обліку

Фото: УНІАН, Pexels. Колаж: Pro Гроші

Закон не має статті щодо обов'язкової перевірки військових документів

Фото: УНІАН, Pexels. Колаж: Pro Гроші

В Україні останнім часом почастішали випадки, коли представники ТЦК зупиняють чоловіків на вулицях, а також просять пред’явити військовий квиток, доводячи, що під час воєнного стану кожен повинен мати при собі військово-облікові документи. У разі відмови – чоловіків затримають та притягують до адміністративної відповідальності.

Про це йдеться в Кодексі України про адміністративні правопорушення.

Сайт Pro Гроші розбирався, чи законні такі дії представників ТЦК.

Чим аргументують перевірку військового квитка ТЦК

Відповідні перевірки військові аргументують наступними документами:

  • статтею 8 Закону України "Про правовий режим воєнного стану";
  • постановою Кабінету міністрів №1456 від 29.12.2021 року;
  • наказом начальника ВДА (військово-цивільної адміністрації) на прикладі начальника Чернівецької обласної ВДА від 02.05.2022 р. "Про окремі питання організації мобілізації", який зобов'язав громадян області носити із собою військово-облікові документи для перевірки.

Чому перевірка військового квитка є незаконною

За словами адвоката Романа Сімутіна, згідно зі статтею 8 згаданого закону начальникам ВЦА дозволено встановлювати обмеження певних конституційних прав та свобод, зокрема, частиною 7 надано право на перевірку документів, авто, вантажів тощо у визначеному урядом порядку.

Цей порядок надсилає до пункту 7 постанови №1456, де уповноважена особа має право вимагати документи, що засвідчують особу чи спеціальний статус. Але не просто так, а лише за наявності 7 підстав, наприклад, якщо ви вчинили правопорушення тощо.

Статтею 13 ЗУ "Про Єдиний державний демографічний реєстр, що підтверджують громадянство України, що засвідчують особу або її спеціальний статус", визначено вичерпний перелік таких документів. До документів, що засвідчують особу та громадянство відносять паспорт, у тому числі закордонний. А документи, що засвідчують особу та його спеціальний статус – це посвідчення водія та вид мігранта. Військового квитка у цьому списку немає.

"Закон, постанова та накази ВЦА, на які посилаються ТЦК та СП, не мають відношення до перевірки військово-облікових документів. Вони лише у виняткових випадках надають право перевіряти документи, що засвідчують особу чи спеціальний статус. Тож погрози про притягнення за ст. 210 КУпАП та затримання – це все аж бігом скасує суд, якщо маєте досвідченого адвоката", – підбив підсумок правозахисник.

Кого призивають на військову службу під час мобілізації

Раніше сайт Pro Гроші повідомляв про те, що в Україні призову підлягають всі громадяни, придатні до військової служби або ті, які перебувають в запасі (резервісти).

Кожний військовозобов’язаний має відповідне військове звання. Мобілізації підлягають військовозобов’язані чоловіки віком від 18 до 60 років, але першочергово призивають тих, хто має досвід у військовій справі.

Військовозобов’язані мають з’являтися за викликом територіальних центрів комплектування (ТЦК) для постановки на військовий облік і визначення призначення на воєнний час.

Більше читайте в нашому матеріалі за посиланням.

Раніше сайт Pro Гроші писав про виплати військовим на соціально-побутові потреби, та розповідав, хто і скільки може отримати. Також ми повідомляли, як мобілізують чоловіків до 27 років та кого зараховують у запас.

google Pro Гроші в Telegram google Pro Гроші в Google News

Стрічка новин

Дивитися всі

Ексклюзив редакції

Дивитися всі
Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтесь з тим, що ознайомилися з оновленою політикою конфіденційності, та погоджуєтесь на використання файлів cookie.