В Україні ухвалили зміни для ФОПів: що чекає на підприємців з 1 серпня
Відновлення податкових перевірок, скасування "спрощенки" та багато інших нововведень чекає на ФОПів вже незабаром

Зміни для підприємців відбудуться вже з 1 серпня
Фото: Pexels. Колаж: Pro Гроші
В Україні ухвалили законопроєкт №8401, який передбачає скасування спрощеної системи оподаткування. Вже з 1 серпня відбудеться перехід ФОПів з 2% на інші податкові системи. Ба більше, на підприємців чекає ще кілька важливих змін.
Про це повідомив нардеп Ярослав Железняк у своєму Telegram-каналі.
Які зміни чекають на ФОПів з 1 серпня?
Перехід зі спрощеної системи оподаткування
З 1 серпня 2023 року відбудеться перехід ФОПів з пільгових 2% на інші податкові системи. Таким платникам податків надали вибір, тобто, при переході вони зможуть обрати будь-яку зручну для них систему оподаткування.
"Таким чином платник податків матиме право подати заяву про відмову від застосування 2% та вказати, на яку систему оподаткування він бажає перейти. Без подання такої заяви, а також якщо в заяві не буде вказана бажана система, платник автоматично переводитиметься на систему, на якій він перебував до обрання 2%", – йдеться у повідомленні.
Також новостворені суб’єкти господарювання, які з дня державної реєстрації обрали податкову ставку 2%, автоматично вважатимуться платниками ЄП третьої групи зі ставкою 5%.
Мораторій для прифронтових територій
З 1 серпня законопроєкт передбачає часткове скасування чинного мораторію на проведення перевірок для підакцизних товарів (алкоголь, тютюн, паливо), грального бізнесу та фінансових послуг.
Штрафні санкції для підприємців
Згідно з законопроєктом, до підприємців не застосовуватимуться штрафи та пеня за несвоєчасне погашення податкового боргу. Йдеться про випадок, коли такий борг був самостійно погашений протягом 30 днів з дати отримання податкового повідомлення-рішення.
Відповідні зміни торкнулися й ФОПів 2 та 3 груп, для них встановили штрафи у розмірі 25% та 50% на період з 1 серпня 2023 року по 1 серпня 2025 року.
Відновлення податкових перевірок
Згідно з ухваленим законопроєктом, такі перевірки відновлять не для всіх підприємців, а лише для тих, хто підпадає під ризики. Зазначається, що погоджено чіткі критерії ризиків для плану-графіка проведення документальних планових перевірок. Йдеться про:
- рівень сплати податку на прибуток нижчий на 50% та більше за середньогалузевий;
- рівень сплати ПДВ нижчий на 50% та більше за середньогалузевий;
- дебіторська заборгованість перевищує кредиторську більше ніж у 2 рази;
- заробітна плата нарахована/виплачена податковим агентом менша середньої по регіону у відповідній галузі;
- загальна сума витрат підприємницької діяльності 75% або більше загальнорічного оподатковуваного доходу, за умови, що сума задекларованого доходу становить понад 10 млн гривень.
Застосування РРО малим бізнесом
З 1 жовтня 2023 року буде відновлено відповідальність за порушення у сфері застосування РРО. Однак звільнення від фінансової відповідальності за порушення з РРО, окрім як під час торгівлі підакцизними товарами, настане у разі, якщо вони були вчиненні на прифронтових територіях (у тому числі територіях можливих бойових дій).
Ухвалений законопроєкт також передбачає такі зміни:
- не враховувати "технічний борг", який виник із 1 квітня 2022 року по 31 липня 2023 року в електронному кабінеті, під час визначення можливості платника продовжувати перебування на спрощеній системі;
- зберегти право добровільної сплати ЄП і ЄСВ для прифронтових територій (у тому числі територій можливих бойових дій);
- надати можливість ФОП-платникам ЄП без ПДВ вказувати в розрахункових документах назви товарів (послуг) за спрощеною формою.
Раніше ми розповідали, за яке порушення платники податків можуть заплатити штраф у розмірі 33 000 гривень. Також ми писали, який податок на нерухомість доведеться заплатити у 2023 році. Більше про податки в Україні читайте в нашій спецтемі.
Сподобалась стаття?