Класи професійного ризику у ФОПів – як визначити та на що вони впливають
Підприємців може непокоїти повідомлення про присвоєння класу ризику за видом діяльності
Класи професійного ризику для ФОПів – що собою являють
Фото: Pexels. Колаж: Pro Гроші
Працівники під час виконання посадових обов’язків можуть зіткнутися з професійними ризиками для життя та здоров’я. Тому будь-яка діяльність в Україні розподіляється за класами ризику, тобто за вірогідністю нещасного випадку та рівня виробничого травматизму на підприємстві.
Сайт Pro Гроші розповідає, як визначити свій клас професійного ризику та на що це впливає.
Як дізнатися свій клас ризику
Фізичні особи-підприємці здійснюють діяльність відповідно до обраних КВЕД. Всі вони ранжовані за небезпекою для здоров’я людини – чим вона вища, тим більший клас. У разі якщо страхувальник має кілька видів діяльності, то професійний ризик визначається лише за основним. Отож знаючи КВЕД, по ньому можна з’ясувати свій клас ризику.
Всього їх 67, відповідно до постанови КМУ від 08.02.2012 №237. В переліку – найрізноманітніші види діяльності, від розробки комп’ютерних ігор до видобутку корисних копалин. Зокрема до першого класу, найбільш безпечного, відносять:
- технічні випробування та дослідження;
- регулювання та сприяння ефективному веденню економічної діяльності;
- діяльність у сфері юстиції та правосуддя;
- консультування з питань комерції;
- державне управління загального характеру тощо.
А до останнього, 67-го класу професійних ризиків, належить добування кам’яного вугілля. Щоб правильно класифікувати по КВЕД свій клас, перегляньте таблицю "Розподіл видів економічної діяльності за класами професійного ризику виробництва" в додатку до постанови.
На що впливає клас професійного ризику
Спершу треба відповісти на питання, чи працюють у вас наймані співробітники. Бо якщо ні, то інформація про ризики на підприємстві абсолютно ні на що не впливає. Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань не потрібно розраховувати обсяги видатків, необхідних для покриття страхового випадку.
Інша справа, коли працівники наявні. Тоді від класу професійного ризику залежить, скільки Фонд виплатить у разі нещасного випадку, який стався при виконанні посадових обов’язків. Зауважимо, раніше розмір єдиного внеску визначався якраз класом ризику та становив від 36,76% до 49,7% визначеної бази нарахування (заробітної плати співробітників).
Але Закон №909 скасував окремі розміри ЄСВ та встановив один – на рівні 22% незалежно від виду економічної діяльності платника єдиного внеску. Після цього у звітності стало необов’язково заповнювати реквізит 5 "Клас професійного ризику виробництва".
Раніше сайт Pro Гроші писав про штраф у розмірі 33 тисячі гривень від податкової й розповідав, за яке порушення доведеться дорого заплатити. Також ми повідомляли, які штрафи доведеться заплатити за невикористання реєстратора розрахункових операцій.
Сподобалась стаття?