Як визначити суму відпускних в 2023 році – інструкція
Сам процес обчислення суми компенсації відпускних при звільненні визначається за відповідними нормами Порядку №100
Виплати підлеглим треба виплачувати до початку самої відпустки
Фото: УНІАН, pexels. Колаж: Pro Гроші
Відпустку в Україні навіть під час дії воєнного стану ніхто не скасовував. Саме тому бухгалтеру треба бути готовим у будь-який момент нарахувати й виплатити працівнику відпускні. Однак навіть у цій справі є кілька нюансів.
Про це пише сайт Pro Гроші.
Ситуація в країні постійно змінюється, а особливо сьогодні. Українці пережили чимало нововведень, а відтак змінилися й деякі бухгалтерські розрахунки.
Як нараховуються відпускні у 2023 році
Відповідно до ст. 74 Кодексу законів про працю, робітнику надається щорічна відпустка зі збереженням місця роботи та зарплати. Отже, відпускними можна формально назвати заробітну плату на час відпустки.
Під час відпочинку людина не виконує свої обовʼязки на роботі, а отже їй виплачується середній заробіток. Відповідні норми прописані у Порядку №100. Таким чином, розмір відпускних розраховується за простою формулою. Для цього варто середній заробіток на день помножити на кількість днів відпустки.
Суму середньоденної заробітної плати варто вирахувати, поділивши загальний розмір виплат за останній рік на кількість календарних днів у розрахунковому періоді. Потім відняти святкові (неробочі) дні, а також дні, що були невідпрацьовані без збереження зарплати.
Отже, в нас є алгоритм дій бухгалтера на момент нарахування відпускних виплат:
обчислити середній заробіток робітника на день;
округлити суму, що вийшла до копійок;
помножити результат на кількість календарних днів відпустки.
Як виплачуються відпускні у 2023 році
Згідно з текстом ст. 21 Закону про відпустки, що набрала чинності з 19 липня 2022 року, зарплата підлеглим за час відпустки повинна виплачуватися до початку самої відпустки. Але це лише у тому випадку, якщо інші умови не були прописані в трудовому чи колективному договорі. Адже там ця умова може змінюватися.
Тобто виплатити відпускні вам потрібно не за день до настання дати відпустки, а раніше. Однак, виплатити після відпустки кошти робітнику не можна, адже це буде різким погіршенням умов праці. У такому випадку підприємство буде оштрафоване за недотримання норм чинного законодавства.
Наприклад, раніше закон зобов’язував працедавця виплачувати відпускні за три календарні дні до дати першого дня відпустки.
Розрахунок відпускних при звільненні
Під час звільнення працівника, роботодавець повинен виплатити грошову компенсацію за кожен невикористаний день щорічної відпустки. Це регламентується ст. 83 Кодексу законів про працю.
Також, коли ваші трудові відносини припиняються, то підлеглий має право отримати компенсацію за додаткову відпустку (дитячу) на підставі ст. 24 Закону про відпустки.
Сам процес обчислення суми компенсації відпускних при звільненні визначається за відповідними нормами Порядку № 100. Розрахунковий період для компенсації той самий, а саме 12 місяців.
Чи включаються лікарняні в розрахунок відпускних 2023
Нюанс полягає у тому, що у Порядку №100 наведені усі виплати, котрі не потрібно включати до обчислювального процесу, а саме:
матеріальна допомога (одноразова чи багаторазова);
компенсації та вихідна допомога;
виплати на підставі цивільноправового договору;
доплати за виконання одноразових окремих доручень, котрі не належать до посадових обов'язків робітника;
компенсації на період відрядження або переведення;
премії;
винагороди за участь у змаганнях чи конкурсах;
пенсії, допомога держави, соціальні виплати;
вартість спецодягу, що був виданий безплатно;
вартість путівок до санаторіїв чи будинків відпочинку, що сплачувалися підприємством;
премії до святкових чи ювілейних дат;
відшкодування робітнику за ушкодження здоров'я чи каліцтва;
інші виплати, котрі передбачаються п. 4 Порядку №100.
Також варто памʼятати, що до розрахунку середньоденного заробітку варто включати лікарняні й декретні виплати.
Як зараховується стаж для молодої матері
Раніше ми вже розповідали про те, що нарахування стажу у молодої матері в Україні може дещо відрізнятися. Наприклад:
- до 1 січня 2004 року — час догляду за дитиною до трьох років зараховується до страхового стажу матері, яка на час народження дитини не перебувала у трудових відносинах, – на підставі свідоцтва про народження дитини;
- з 1 січня 2004 року — згідно з Законом України від 09.07.2003 "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" визначено, що страхові внески за жінок, які доглядають за дитиною до досягнення нею трирічного віку, сплачуються з 1 січня 2005 року. Тому, якщо жінка доглядала за дитиною віком до трьох років у період з 01.01.2004 по 31.12.2004, то такий період враховується до її страхового стажу на підставі документа, що підтверджує факт отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (наприклад, довідки управління соціального захисту населення, яке виплачувало жінці допомогу);
- після 1 січня 2005 року — час догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку зараховується до страхового стажу матері, якщо вона отримувала відповідну допомогу, за даними системи персоніфікованого обліку.
"Незалежно від того, чи працювала жінка до виходу у відпустку по догляду за дитиною до трьох років чи ні, їй цей період зараховується до страхового стажу, оскільки нарахування та сплата страхових внесків за неї здійснюється коштом державного бюджету", — кажуть у Пенсійному фонді.
Раніше ми розповідали, яку допомогу можуть отримати діти військових. Крім того, сайт Pro Гроші писав про виплати військовослужбовцям та їхнім родинам. Більше про соціальні виплати в Україні читайте в нашій спецтемі.
Сподобалась стаття?