Військовий облік на підприємстві: які вимагають документи та за що штрафують
Юрист пояснив, хто має стежити за веденням військового обліку на підприємствах
Як вести військовий облік на підприємстві
Фото: УНІАН, ЗСУ. Колаж: Pro Гроші
Під час воєнного стану та загальної мобілізації, які тривають в нашій країні вже понад рік, підприємства зобов’язані вести військовий облік своїх працівників.
Про це нагадав юрист адвокатського об'єднання T&T Partners Владислав Юрчак, а також детально пояснив, як саме перевіряють ведення військового обліку.
На підставі яких документів ведеться цей облік
- паспорт громадянина України;
- для призовників – посвідчення про приписку до призовної дільниці;
- для військовозобов’язаних – військовий квиток чи тимчасове посвідчення військовозобов’язаного;
- для резервістів – військовий квиток.
Хто має проводити перевірки
Відповідно до постанови Кабінету міністрів №1487 проведення перевірок на предмет військового обліку на підприємствах поклали на Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.
Порядок проведення перевірок по обліку передбачає завчасне (не пізніше ніж за 10 днів до початку перевірки) доведення до керівників підприємств про:
- наявність відповідальних за військовий облік та належність ведення ними військового обліку;
- трудову дисципліну при прийнятті на роботу та звільненні й відповідність інформування ТЦК та СП;
- стан забезпечення оповіщення та прибуття призовників, військовозобов'язаних та резервістів до відповідних ТЦК та СП;
- організацію, стан та результати звіряння облікових даних з ТЦК та СП;
- стан доведення до призовників, військовозобов'язаних та резервістів "Правил військового обліку" під особистий підпис та контроль за їхнім виконанням;
- організацію та стан бронювання військовозобов'язаних, які працюють на підприємстві;
- організацію та результати усунення недоліків, виявлених під час проведення попередніх перевірок стану військового обліку.
Яке покарання у випадку порушення законодавства
Якщо на підприємстві виявлять порушення законодавства про мобілізацію, на посадових осіб буде накладений адміністративний штраф – розмір якого в залежності від рівня порушення становитиме від 3 400 до 8 500 гривень.
Що таке загальна мобілізація
Це оперативний механізм поповнення лав Збройних сил, який проводиться одночасно на всій території України. Згідно із законом, мобілізація стосується всіх органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних сил України, інших військових формувань, органів і сил Цивільної оборони України, галузей національної економіки, державних та приватних підприємств, установ і організацій.
Кого призивають на військову службу під час мобілізації
Раніше сайт Pro Гроші повідомляв про те, що в Україні призову підлягають всі громадяни, придатні до військової служби або ті, які перебувають в запасі (резервісти).
Кожний військовозобов’язаний має відповідне військове звання. Мобілізації підлягають військовозобов’язані чоловіки віком від 18 до 60 років, але першочергово призивають тих, хто має досвід у військовій справі.
Військовозобов’язані мають з’являтися за викликом територіальних центрів комплектування (ТЦК) для постановки на військовий облік і визначення призначення на воєнний час.
Як відбувається загальна мобілізація
У період, коли діє загальна мобілізація, призову підлягають не всі військовозобов’язані. Необхідну кількість призовників має визначити Генштаб РНБО.
Загальна мобілізація відбувається у чотири черги (етапи), які вводять відповідно до потреб та можливостей під час активних бойових дій:
- Перша черга оперативного резерву — призову підлягають колишні військовослужбовці до 40 років, які мають бойовий досвід та відслужили в армії за контрактом або під час однієї з попередніх хвиль мобілізації (йдеться саме про ветеранів бойових дій з 2014 року, а не всіх, хто коли-небудь проходив строкову службу).
- Друга черга оперативного резерву — військові, що проходили строкову службу до 2014 року або служили за контрактом.
- Мобілізаційний резерв — військовозобов’язані громадяни, які закінчили військові кафедри вишів як офіцери запасу і не призивалися під час попередніх мобілізаційних хвиль.
- Громадський резерв — решта громадян, які не мають вікових та фізичних обмежень щодо призову на військову службу та можуть бути залучені для комплектування ЗСУ та інших військових формувань винятково в особливий період.
Раніше ми розповідали, як мобілізують чоловіків до 27 років та кого зараховують у запас. Також сайт Pro Гроші зазначав, у в кого є право служити за місцем проживання.
Сподобалась стаття?