Новини Фінанси Економіка Бізнес Кар'єра Нерухомість Транспорт Індастрі ЖКГ Авто

Війна в Україні: як мобілізують чоловіків до 27 років та кого зараховують у запас

Юрист розповів тонкощі призову хлопців до 27 років та пояснив, кого відносять до двох категорій запасу

Фото: Генштаб ЗСУ, УНІАН. Колаж: Pro Гроші

Як і коли мобілізують чоловіків до 27 років в 2023 році

Фото: Генштаб ЗСУ, УНІАН. Колаж: Pro Гроші

В Україні діє воєнний стан та загальна мобілізація. Однак, ТЦК часто не мобілізують чоловіків віком від 18 до 27 років, якщо вони приходять записатися добровольцями. Натомість, їм пропонують підписувати контракт.

Про це повідомив адвокат Богдан Пересада.

За словами правника, ситуація з мобілізацією або призовом чоловіків від 18 до 27 років має багато недоліків.

"На мою думку, ситуація із призовом за мобілізацією чоловіків у віці до 27 років, які не проходили військову службу та військову кафедру певною мірою погано врегульована", – підкреслив він.

Хто підлягає мобілізації

Мобілізації підлягають військовозобов'язані та резервісти, проте призовники мають інший статус. Під час воєнного стану призов не проводиться.

"Указ президента також передбачає призов військовозобов'язаних та резервістів. Тобто, можна зробити висновок, що призову за мобілізацією підлягають саме резервісти та військовозобов'язані, які перебувають у запасі", – зазначає він.

Юрист пояснив, яка за законом різниця між призовниками та військовозобов’язаними:

  • призовники ― особи, приписані до призовних дільниць;
  • військовозобов'язані ― особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави;

"Наявність розмежування відповідних обліків додатково свідчить про різницю у відповідних статусах", – зазначає юрист.

У абзацах 1−2 статті 39 Закону України Про військовий обов’язок і військову службу зазначено, що "призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації проводиться в порядку, визначеному цим Законом та Законом України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію. На військову службу під час мобілізації призиваються резервісти та військовозобов'язані, які перебувають у запасі і не заброньовані в установленому порядку на період мобілізації".

Через особливий статус призовників від 18 до 27 років та можливість зарахування їх до резервістів, мобілізація залежить від того, чи є у них відстрочка, чи проходять вони службу, та на якому обліку стоять:

  • чи має така особа статус військовозобов'язаного (перебуває на обліку військовозобов'язаних);
  • чи перебуває така особа у запасі;
  • чи має підстави для звільнення від мобілізації відповідно до статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію";
  • чи придатна така особа до проходження служби за станом здоров’я.

Питання зарахування у запас та категорій запасу врегульовано статтею 27 Закону України "Про військовий обов’язок і військову службу". Це мають бути придатні за станом здоров’я громадяни України і не досягли граничного віку перебування у запасі.

"У запас Збройних Сил України та інших військових формувань зараховуються громадяни України, які придатні за станом здоров’я до проходження військової служби в мирний або воєнний час і не досягли граничного віку перебування в запасі. Вони перебувають на військовому обліку в відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки та відповідних органах інших військових формувань", – зазначено в пункті 1 статті.

Запас військовозобов'язаних поділяється на дві категорії

  • запас першої категорії ― це військовозобов'язані, які проходили військову службу та здобули під час її проходження військово-облікову спеціальність.
  • запас другої категорії – це військовозобов'язані, які не здобули військово-облікової спеціальності під час проходження військової служби або не проходили військової служби.

Військовозобов'язані, зараховані до запасу другої категорії, у разі здобуття під час перебування в запасі або служби у військовому резерві військово-облікової спеціальності переводяться до запасу першої категорії.

"Тобто, особа, яка не проходила військову службу, може бути зарахована до запасу другої категорії за умови, що така особа придатна за станом здоров’я до проходження військової служби в мирний або воєнний час", – наголошує юрист.

Раніше сайт Pro Гроші писав, що загрожує ухилянтам від мобілізації, які сидять за кордоном. Також ми повідомляли, кого бракує на фронті та чи має право держава змушувати служити.

google Pro Гроші в Telegram google Pro Гроші в Google News

Стрічка новин

Дивитися всі

Ексклюзив редакції

Дивитися всі
Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтесь з тим, що ознайомилися з оновленою політикою конфіденційності, та погоджуєтесь на використання файлів cookie.