Новини Фінанси Економіка Бізнес Кар'єра Нерухомість Транспорт Індастрі ЖКГ Авто

Українці масово скуповують генератори: що відбувається на ринку

Розповідаємо, чи вистачить на всіх генераторів та коли закінчиться дефіцит

Фото: УНІАН, Unsplash. Колаж: Pro Гроші

Попит на генератори збільшився в 14 разів

Фото: УНІАН, Unsplash. Колаж: Pro Гроші

Через масовані ракетні обстріли з боку Росії по об'єктах енергетичної інфраструктури попит на генератори зріс у 14 разів.

Про це повідомляє директорка напряму "Автогрупа та інструменти" мережі "Епіцентр" Ольга Ющенко для Forbes.

Причина дефіциту генераторів

Україна не виробляє власні генератори, а потреби закриває поставками з Китаю, Туреччини та ЄС.

За даними Державної митної служби, за девʼять місяців 2022 року Україна імпортувала генераторів на $202 млн. Це більше, ніж за весь минулий рік, на $196 млн.

Але навіть збільшення імпортних доставок не покриває попит. У черги за генераторами вишикувалися дистриб’ютори з інших європейських країн, які також готуються до складної зими. У Великій Британії за перші два тижні жовтня продажі генераторів зросли на 203%.

Генераторів немає ні в Польщі, ні в інших європейських країнах, каже керівник сервісного центру "КВІТКА" Максим Царьов. Китайські, турецькі, європейські заводи, за його словами, працюють на максимумі.

Як змінилися ціни на генератори

У 2022 році ціни на генератори, за даними Царьова, зросли у 2–3 рази. Якщо в жовтні 2021-го найпростіший генератор потужністю 1 кВт можна було придбати за 3 000 грн, то зараз за 10 000 грн.

Вартість генераторів потужністю 1 кВт:

  • бензиновий генератор – від 10 000 грн;
  • дизельний – від 15 000 грн;
  • інверторний – від 20 000 грн.

Які генератори обирають

Для квартир обирають інверторні бензинові генератори, оскільки вони тихіші, ніж дизельні чи бензинові. Також вони стабільно тримають напругу, отже, підходять для приватних будинків, де встановлені теплові котли.

Для квартири достатньо генератора потужністю до 2 кВт. Для будинку – від 4 кВт, вважає Царьов.

Серед переваг дизельного генератора – більший час служби і надійність роботи в зимовий період. Газобензинові генератори мають попит через дешеве пальне.

В середньому для виробництва 1 кВт-год електроенергії генератору потрібно 400 г бензину. Дизельному генератору потрібно на 25% менше пального, газобензиновому – на 10–15% більше.

Найбільшим попитом в "Епіцентрі" користуються генератори потужністю 2,5–5 кВт для приватних будинків та потужні станції від 10 до 500 кВт для підприємств.

Чи зникне найближчим часом дефіцит на генератори

Дефіцит навряд чи зникне до кінця зими, каже Царьов. Українські постачальники генераторів, за його словами, замовляють максимальні обʼєми, щоб наситити ринок, але заводи не встигають за таким попитом.

Як обрати генератор на випадок відключення світла

Через терористичні дії Російської Федерації та постійні обстріли критичної інфраструктури України населення часто залишається без світла, води та інших комунікацій. До таких випадків уряд радив готуватися ще з літа, і зараз пік підготовки до зими 2023. Люди стали масово купувати повербанки, батарейки, ліхтарі, а також генератори.

Проте генератор підійде не кожному. Дізнавайтеся детальніше, які моделі найпопулярніші серед українців і який генератор краще обрати на цю зиму у нашому матеріалі.

Раніше сайт Pro Гроші писав, які свічки допоможуть обігріти кімнату. Також ми розповідали, як не зіпсувати електроприлади під час віялових відключень світла.

google Pro Гроші в Telegram google Pro Гроші в Google News

Стрічка новин

Дивитися всі

Ексклюзив редакції

Дивитися всі
Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтесь з тим, що ознайомилися з оновленою політикою конфіденційності, та погоджуєтесь на використання файлів cookie.