Правила прописки в 2023 році – все, що необхідно знати
З'ясовували, які документи потрібно надати, аби прописати повнолітню людину, дитину та новонародженого
Які документи потрібно надати для прописки в 2023 році
Фото: Дія, УНІАН. Колаж: Pro Гроші
Досить часто українці стикаються з проблемою отримання прописки, адже цей процес вимагає дотримання чітких правил, встановлених законодавством.
Сайт Pro Гроші розбирався, як змінились правила прописки та які документи необхідні для здійснення даної процедури.
Як прописати дорослу людину
Аби отримати прописку, документи можна подати в електронному та в паперовому вигляді. В електронному це можна зробити через вебпортал "Дія".
Для онлайн-прописки необхідно:
- авторизуватися в "Дії";
- внести дані про житло до електронного реєстру нерухомого майна;
- мати унікальний номер запису в електронному реєстрі військовозобов'язаних (для військовозобов'язаних громадян України);
Для подання документів у паперовому вигляді необхідно всього лиш завітати до Центру надання адміністративних послуг (ЦНАП) за місцем майбутньої реєстрації.
Які документи потрібно надати:
- заява, що підтверджує реєстрацію місця проживання;
- документ, до якого вносять основні відомості, пов’язані з вашим місцем проживання;
- квитанція, що підтверджує те, що ви сплатили суму адміністративного збору.
- договір найму, ордер, договір оренди та інші документи, які підтверджують, що ви маєте право на проживання в житлі;
- право на вселення в житлове приміщення, підкріплене рішенням судових органів;
- визнання за вами права власності на житлове приміщення або право користування ним;
- адреса військової частини, якщо ви проходите службу на території України;
- прописка в Україні буде отримана, якщо у вас є право на перебування в спеціалізованому соціальному закладі або закладі соціального обслуговування;
- громадяни, які підлягають постановці на військовий облік або ж уже перебувають на військовому обліку, повинні надати військовий квиток або посвідчення про приписку;
- заява про те, що ви бажаєте знятися з реєстрації попереднього місця проживання.
У тому випадку, якщо перераховані документи у вас відсутні, місце проживання реєструють за згодою власника житла та інших членів його сім’ї.
Як правильно прописати дитину
Варто знати, що на місце проживання та прописки малечі впливає її вік.
Прописка дитини в Україні віком до 10 років залежить від місця проживання батьків або опікуна.
Які документи потрібні для реєстрації дитини на території України:
- заява, написана за встановленою формою. Бланк вам видадуть в тих органах, в які ви звернетеся;
- свідоцтво про народження дитини;
- документ, що підтверджує те, що ви сплатили адміністративні збори;
- паспорти обох батьків або, у крайньому разі, одного з них. Знадобиться і письмова угода другого з батьків.
Ці документи для реєстрації дитини потрібно зібрати в обов’язковому порядку. Якщо їй ще не виповнилося 14 років, необхідна згода від обох батьків. На момент підтвердження факту прописки потрібно запросити посадову особу. Особливо це стосується тих ситуацій, коли батьки дитини прописані не за однією адресою. Якщо прописка дитини в Україні здійснюється без присутності одного з батьків, то його згоду необхідно завірити у нотаріуса.
Прописати дитину без згоди другого з батьків теж можливо. Але в такому випадку доведеться звертатися в органи опіки або до суду. У рішенні судових органів має бути присутня фраза "визначити місце проживання дитини з матір’ю або батьком". Щоб отримати такий документ, потрібно подати позов до суду з проханням про визначення місця прописки дитини.
Чи можливо прописати дитину без згоди власника квартири
Це реально тільки в тому випадку, якщо мова йде про неповнолітню дитину. У такій ситуації можна прописати її за своїм місцем реєстрації без відома власника житла. Якщо ви не знаєте, що потрібно для реєстрації дитини таким способом, то зберіть перераховані вище документи. Також вам знадобиться згода другого з батьків. Порядок реєстрації дитини без відома власника квартири залишається незмінним.
Як прописати новонародженого
Прописка новонародженого в Україні відбувається шляхом передачі персональних даних малюка в Державну міграційну службу органами соціального захисту населення.
Які документи потрібні для реєстрації дитини:
- заповнений бланк, який ви отримаєте у відповідних органах;
- квитанція, що підтверджує факт оплати державного мита;
- свідоцтво про народження малюка;
- прописка дитини в Україні вимагає документів, які підтверджують те, що ви є власником житла.
Який штраф за відсутність прописки
Українське законодавство встановило відповідальність за проживання без прописки, тому слід чітко дотримуватися визначених правил. Якщо проживати без реєстрації місця проживання, можна отримати адміністративне попередження.
Правопорушення, вчинене повторно протягом 12 місяців, карається більш суворо. Людина отримує штраф за відсутність прописки, розмір якого дорівнює 1-3 мінімальним доходам громадян, які не обкладаються податками.
В законодавстві прописано пункт, що стосується прострочення реєстрації новонароджених дітей. Виписується штраф за прописку в тому випадку, якщо у батьків не було поважних причин для такого вчинку. Розмір штрафу такий самий, як і в попередньому варіанті. Батькам доведеться заплатити від 1 до 3 мінімумів неоподатковуваних доходів. Однак примітно те, що попереджень органи влади не роблять. Вони одразу ж штрафують людей, керуючись правилами, прописаними у відповідному законодавстві.
Раніше ми писали про те, що українці можуть отримати постійну прописку у Фінляндії. Також сайт Pro Гроші зазначав, чи можуть мобілізувати в іншій області, не за місцем прописки.
Сподобалась стаття?