Попри власне бажання: хто з українців має замінити старий паспорт на ID-картку
Наразі не всі громадяни можуть замінювати паспорт-книжечку на ID-картку лише за власним бажанням
В деяких випадках заміна старого паспорта на ID-картку є обов'язковою процедурою
Фото: Pro Гроші, Pexels. Колаж: Pro Гроші
Багато українців досі користуються паспортами старого зразка та з якихось причин не хочуть замінювати їх на ID-картку. Однак існують певні обставини, за яких така заміна є обов'язковою.
Про це повідомляє юридичний Telegram-канал "Ти ж юрист".
Коли потрібно замінювати паспорт-книжечку на ID-картку
Насправді українське законодавство не передбачає кінцевої дати чинності паспортів зразка 1994 року, тобто українці можуть користуватися паспортом-книжечкою необмежений час.
Але існують певні випадки, коли отримання ID-картки є обов'язковою процедурою. Зокрема, коли необхідна заміна паспорта. Це може статися, якщо:
- документ втрачено або викрадено;
- паспорт пошкоджений (пошкоджено фото, порушена цілісність сторінок, неможливо прочитати написи тощо);
- власник паспорта змінив прізвище або інші персональні дані;
- якщо власник не вклеїв фото в паспорт протягом одного місяця після досягнення 25 або 45 років.
За всіх інших обставин паспорт-книжечка обмінюється на ID-картку винятково за власним бажанням українців.
Чи зникнуть в Україні паспорти-книжечки
Фахівець адвокатського об'єднання AS Legal Владислав Фірсов у коментарі сайту Pro Гроші пояснив, що паспорти старого зразка мали зникнути в Україні ще у 2018 році, коли неможливо було б оформити паспорт-книжечку, а ті паспорти, які втрачали свою силу (через зношеність або досягнення особою певного віку), мали замінятися на ID-карти.
Проте втілити в життя такий задум не вдалося і відповідні рішення були оскарженні в судовому порядку. Річ у тім, що відмова особі у видачі паспорта-книжки порушує цілий пласт прав людини, зокрема право на відмову від збору, зберігання та обробки її персональних даних.
"Таким чином, як би надалі не змінювалось законодавство, Україна вже має прецедент від судової гілки влади щодо неможливості тотальної "ID-зації" громадян", – зазначив адвокат.
Відповідно, будь-яке законодавство з приводу заборони видавати паспорти-книжки надалі може бути оскаржено на підставі обмеження конституційних прав українців.
Більше про повну диджиталізацію в Україні читайте в нашому матеріалі.
Раніше ми розповідали, хто з українців не повинен платити гроші за оформлення внутрішнього або закордонного паспорта. Також ми писали, що в Україні планують оновити правила видачі паспортів.
Сподобалась стаття?