Новини Фінанси Економіка Бізнес Кар'єра Нерухомість Транспорт Індастрі ЖКГ Авто

Пенсії за вислугу років – кому призначають і який розмір виплат

Розповідаємо усе, що потрібно знати про вихід на пенсію за вислугою років в Україні

Фото: УНІАН. Колаж: Pro Гроші

Пенсію за вислугу років призначають лише окремим категоріям громадян

Фото: УНІАН. Колаж: Pro Гроші

В Україні пенсії призначають не тільки за віком, через втрату годувальника або у зв'язку з інвалідністю. Так, громадяни, які були залучені до робіт, виконання яких призводить до втрати професійної працездатності чи придатності можуть отримати пенсію за вислугу років.

Редакція сайту Pro Гроші розповідає, кому саме призначають ці пенсії та скільки платять.

Кому призначають пенсію за вислугу років

Такі пенсійні виплати незалежно від віку отримують:

 • артисти, у яких на час звернення за пенсією стаж творчої діяльності складає від 20 до 35 років;
 • працівники авіації та льотно-випробного складу, якщо чоловіки мають вислугу років від 25 років станом на 1 квітня 2015 року до 26 років шести місяців станом на 11 жовтня 2017 року. У жінок норма становить від 20 років станом перший день квітня 2015 року до 21 року шести місяців станом 11 жовтня 2017 року;
 • працівники освіти, охорони здоров’я та соціального забезпечення за наявності спеціального стажу роботи від 25 років станом на 1 квітня 2015 до 26 років шести місяців станом на 11 жовтня 2017 року;
 • спортсмени зі стажем не менше 25 років, в тому числі враховується час перебування у складі збірних команд України не менше шести років.

Після досягнення віку від 50 або 55 років чоловіками, від 45 та 50 — жінками та за наявності відповідного загального стажу, в тому числі стажу роботи за професією/посадою, на пенсію за вислугу років можуть розраховувати:

 • диспетчери, які управляють повітряним рухом;
 • інженерно-технічний склад цивільної авіації;
 • бортпровідники;
 • працівники залізничного транспорту та метрополітену;
 • працівники, які виконують польові геологорозвідувальні роботи;
 • механізатори (докери-механізатори) у портах;
 • плавсклад морського, річкового флоту і флоту рибної промисловості.

Розміри пенсій визначаються згідно зі статтями 27, 28 закону "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" і залежать від тривалості набутого страхового стажу та отриманої заробітної плати, з якої сплачувалися страхові внески.

Пенсії за вислугу років військовим

Виплати призначаються за умови:

 • звільнення з військової служби;
 • незалежно від віку, якщо на день звільнення вони мають не менше 25 календарних років вислуги;
 • якщо у день звільнення зі служби військовому виповнилося 45 років та якщо військовий має 25 років страхового стажу і більше, з яких не менше ніж 12 календарних років і 6 місяців — служба.

Розміри пенсій визначаються: від 50% (звільненим у відставку за віком або за станом здоров’я від 55 %) до 70% їхніх зарплат, але остаточна сума залежить від тривалості вислуги. Водночас мінімальний розмір пенсій за вислугу років військовим не має бути нижчим за 3 854 гривні.

Пенсії за вислугу років працівникам прокуратури

Таке право є у працівників прокуратури, у яких на день звернення за призначенням такої пенсії є не менше 25 років вислуги, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 15 років.

Розміри пенсій складають 60% від суми їхньої місячної зарплати.

Працівникам, у яких вислуга менш як 25 років, але вони відпрацювали на посадах прокурорів не менше 15 років та мають страховий стаж 35 років чоловіки, 30 років – жінки, пенсію за вислугу років призначать після того, як чоловікам виповнюється 57 років, а жінкам – 55 років.

Розмір пенсій за вислугу років

Середній розмір виплат наразі становить трохи понад 5,2 тисячі гривень. Водночас максимальний розмір не може перевищувати 10 прожиткових мінімумів, тобто 20 930 гривень.

Кому виплачують соціальні пенсії

Громадянам, які вже досягли пенсійного віку, але для виходу на відпочинок їм бракує трудового стажу. Для оформлення виплат ПФУ потрібно надати:

 • документ, що засвідчує особу пенсіонера та його місце проживання;
 • індивідуальний податковий номер;
 • довідку про наявний страховий стаж (видається у Пенсійному фонді на запит пенсіонера – протягом 5 робочих днів);
 • декларацію про доходи та майновий стан (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім’ї за останні пів року, що передують місяцю звернення за призначенням допомоги).

Після розгляду заявки та уточнення інформації у ПФУ повідомлять, чи можете ви розраховувати на виплату соціальної пенсії.

Раніше ми пояснювали, що потрібно, аби отримати пенсійні надбавки у 2023 році. Більше про пенсії, субсидії та інші соціальні виплати читайте в нашій спецтемі.

google Pro Гроші в Telegram google Pro Гроші в Google News

Стрічка новин

Дивитися всі

Ексклюзив редакції

Дивитися всі
Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтесь з тим, що ознайомилися з оновленою політикою конфіденційності, та погоджуєтесь на використання файлів cookie.