Новини Фінанси Економіка Бізнес Кар'єра Нерухомість Транспорт Індастрі ЖКГ Авто

Пенсії в Україні – кому скасують додаткові виплати та в чому причина

З'ясовували, чому влада скасувала додаткові надбавки до пенсії людям, які живуть на радіоактивно забруднених територіях

Фото: УНІАН. Колаж: Pro Гроші

В уряді є сумнів у доцільності таких виплат окремим категоріям

Фото: УНІАН. Колаж: Pro Гроші

Деякі пенсіонери отримують не тільки пенсійні виплати, а ще й доплати. Однак деяким українцям скасували надбавку за проживання на радіоактивно забруднених територіях.

Про причину скасування цих виплат розповіли в Пенсійному фонді.

У ПФУ уточнили, що частина пенсіонерів, які не працюють і проживають на території радіоактивного забруднення, не отримують встановлених законодавством доплат до пенсій через брак коштів.

Про які виплати йде мова

Йдеться про доплати у розмірі однієї, двох або трьох мінімальних зарплат, передбачених статтею 39 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Право на них поновив Конституційний Суд 17 липня 2018 року.

За час зупинення норми сформувалася заборгованість, на покриття якої не вистачає коштів. Крім того, в уряді є сумнів щодо доцільності таких виплат окремим категоріям.

"Йдеться не про пенсіонерів-ліквідаторів, не про постраждалих пенсіонерів, а про людей, які умовно все життя пропрацювали на Одещині, а під пенсію купують будиночок на Житомирщині, переселяються та подають заявку на виплату цієї надбавки", — кажуть у Пенсійному фонді.

Кому взагалі не підвищать пенсії у 2023 році

Як ми розповідали раніше, деяким громадянам взагалі не планують змінювати розмір грошового забезпечення. Тож у 2023 році вони не підпадають під індексацію. Мова про чотири категорії:

  • працюючих пенсіонерів з недостатнім страховим стажем, розрахована пенсія яких не перевищує 2 100 гривень;
  • колишніх працівників прокуратури;
  • пенсіонерів з максимальними виплатами за розрахунком – 20 930 гривень;
  • пенсіонерів, які отримують щомісячне довічне грошове утримання, зокрема суддів.

Страховий стаж, набутий за кордоном

Якщо людина офіційно працевлаштована на території іншої держави, то відповідно до домовленостей в галузі соціального забезпечення розрахунок пенсійних виплат відбувається з урахуванням того страхового стажу, який набутий в конкретній країні.

Але в разі відсутності необхідного стажу для визначення права на пенсію роки можуть сумуватися. Наприклад, будуть враховувати стаж, отриманий як в Україні, так і в Польщі чи Естонії.

Який середній розмір пенсій у 2023 році

Суми виплат залежать від наявного страхового стажу та надбавок. В середньому понад 10 000 грн отримують лише 9,9% пенсіонерів. Інші відсоткові відношення такі:

  • від 5 тисяч гривень — 23,1%;
  • від 4 до 5 тисяч гривень — 15,3%;
  • від 3 до 4 тисяч гривень — 21,3%;
  • від 2 до 3 тисяч гривень — 29,8%.

Раніше сайт Pro Гроші писав, на скільки підвищили виплати працюючим пенсіонерам у 2023 році. Також ми повідомляли, скільки отримують вчителі на пенсії в Україні та розповідали, від чого залежить розмір виплат.

google Pro Гроші в Telegram google Pro Гроші в Google News

Стрічка новин

Дивитися всі

Ексклюзив редакції

Дивитися всі
Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтесь з тим, що ознайомилися з оновленою політикою конфіденційності, та погоджуєтесь на використання файлів cookie.