Мобілізація в Україні: які компанії можуть бронювати співробітників
Для підприємств, які не відносяться до оборонної сфери, визначили ряд критеріїв, щоб мати змогу бронювати працівників
Які підприємства можуть забронювати працівників
Фото: УНІАН, Pexels. Колаж: Pro Гроші
В Україні з 31 січня поточного року Кабінет Міністрів затвердив новий порядок бронювання співробітників. Право оформити відстрочку дали підприємствам, які не є державними установами та не належать до оборонної сфери.
Деталі в Постанові Кабміну від 27 січня 2023 р. № 76 "Деякі питання реалізації положень Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" щодо бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації у воєнний час".
Загалом керівникам дозволено бронювати до 50% персоналу на власний розсуд, причому варто повідомляти територіальні центри комплектування та соціальної підтримки про позитивне рішення Міністерства економіки для конкретного працівника. Щоб від установи прийняли список на бронювання, вона повинна відповідати деяким критеріям, зокрема:
- мати мобілізаційне завдання (замовлення);
- здійснювати виробництво товарів, виконувати роботу чи надавати послуги, необхідні для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань;
- бути критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення під час війни.
Втім це не єдині умови для підприємств. Вони більше стосуються оборонного сектору та державних організацій. Але право на оформлення відстрочки мають також приватні фірми, для яких існують власні критерії.
Наприклад, компанія повинна бути великим платником податків, отримувати валютні надходження з-за кордону в розмірі щонайменше 32 млн євро, платити заробітну плату не нижчу середньої по регіону за звітний період, мати критичне значення для забезпечення потреб населеного пункту. А ще бронювання належить резидентам Дія.City.
Власне, підприємство має одночасно відповідати трьом з наведених критеріїв. Якщо заброньована особа отримала повістку, варто одразу повідомити представникам ТЦК про наявність відстрочки або відвідати військкомат і змінити персональні дані.
Як правильно спілкуватися з ТЦК
Інколи між українцями та співробітниками територіальних центрів можуть виникати непорозуміння внаслідок незнання своїх прав та обов’язків. Адвокат Роман Сімутін рекомендує чоловікам при врученні повістки словесно не ображати працівників військкомату, щоб не дати привід для законного затримання. Фахівець зазначив, що перевіряти документи може тільки поліція і лише в шести випадках, затверджених ЗУ "Про Національну поліцію".
Якщо вас намагаються силою доставити до ТЦК без виписування протоколу, бажано гучно повідомити про неправомірні дії оточенню. А ще краще – зафіксувати процес на камеру телефону. У приміщенні територіального центру не підписуйте жодних документів без адвоката, а в протоколі зазначайте, що вам відмовляють у наданні законної допомоги.
Раніше сайт Pro Гроші писав, що загрожує ухилянтам від мобілізації, які сидять за кордоном. Також ми повідомляли, кого бракує на фронті та чи має право держава змушувати служити.
Сподобалась стаття?