Новини Фінанси Економіка Бізнес Кар'єра Нерухомість Транспорт Індастрі ЖКГ Авто

Мобілізація в Україні: чи реально потрапити до конкретної військової частини

З'ясувалось, яким чином розподіляють чоловіків за військово-обліковими спеціальностями

Фото: УНІАН, ЗСУ. Колаж: Pro Гроші

Чи можна потрапити до конкретної військової частини

Фото: УНІАН, ЗСУ. Колаж: Pro Гроші

В Україні триває воєнний стан та загальна мобілізація. Чоловіків призивають на службу за військово-обліковими спеціальностями (ВОС).

Про це повідомляють журналісти hromadske.

Військові спеціальності, зазвичай, обирають та здобувають у вишах, у запасі або на службі в резерві.

Як бути у разі відсутності спеціальності

Якщо військової спеціальності немає, перед розподілом вивчають дані військовозобов'язаного — його цивільну спеціалізацію, досвід роботи, вік. Після чого центр комплектації визначає військову спеціальність.

Існує також "відношення" — заявка до військкомату з проханням мобілізувати конкретну людину до конкретної частини. Хоча, як з'ясував журналіст Олексій Братущак, це працює далеко не завжди.

Хто може проходити службу за місцем проживання

  • особи з інвалідністю;
  • багатодітні батьки;
  • батьки дітей з інвалідністю та тяжкохворих дітей.

За словами Ростислава Кравця, "найчастіше цього не дотримуються. Наприклад, така людина, прописана у Львівській області, воює під Слов'янськом на Донеччині". Але якщо така особа хоче, то може звернутися з відповідним рапортом до командира частини, вказавши, що має служити лише в регіоні, де зареєстрована. У такому разі її мають перевести.

Що таке загальна мобілізація

Це оперативний механізм поповнення лав Збройних сил, який проводиться одночасно на всій території України. Згідно із законом, мобілізація стосується всіх органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних сил України, інших військових формувань, органів і сил Цивільної оборони України, галузей національної економіки, державних та приватних підприємств, установ і організацій.

Кого призивають на військову службу під час мобілізації

Раніше сайт Pro Гроші повідомляв про те, що в Україні призову підлягають всі громадяни, придатні до військової служби або ті, які перебувають в запасі (резервісти).

Кожний військовозобов’язаний має відповідне військове звання. Мобілізації підлягають військовозобов’язані чоловіки віком від 18 до 60 років, але першочергово призивають тих, хто має досвід у військовій справі.

Військовозобов’язані мають з’являтися за викликом територіальних центрів комплектування (ТЦК) для постановки на військовий облік і визначення призначення на воєнний час.

Як відбувається загальна мобілізація

У період, коли діє загальна мобілізація, призову підлягають не всі військовозобов’язані. Необхідну кількість призовників має визначити Генштаб РНБО.

Загальна мобілізація відбувається у чотири черги (етапи), які вводять відповідно до потреб та можливостей під час активних бойових дій:

  • Перша черга оперативного резерву — призову підлягають колишні військовослужбовці до 40 років, які мають бойовий досвід та відслужили в армії за контрактом або під час однієї з попередніх хвиль мобілізації (йдеться саме про ветеранів бойових дій з 2014 року, а не всіх, хто коли-небудь проходив строкову службу).
  • Друга черга оперативного резерву — військові, що проходили строкову службу до 2014 року або служили за контрактом.
  • Мобілізаційний резерв — військовозобов’язані громадяни, які закінчили військові кафедри вишів як офіцери запасу і не призивалися під час попередніх мобілізаційних хвиль.
  • Громадський резерв — решта громадян, які не мають вікових та фізичних обмежень щодо призову на військову службу та можуть бути залучені для комплектування ЗСУ та інших військових формувань винятково в особливий період.

Раніше ми розповідали, в кого є право служити за місцем проживання. Також ми писали, чи можна оскаржити рішення ВЛК. Більше про мобілізацію в Україні читайте в нашій спецтемі.

google Pro Гроші в Telegram google Pro Гроші в Google News

Стрічка новин

Дивитися всі

Ексклюзив редакції

Дивитися всі
Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтесь з тим, що ознайомилися з оновленою політикою конфіденційності, та погоджуєтесь на використання файлів cookie.