Мобілізація в Україні: чи потрібно обмежено придатним повторно проходити ВЛК
Після отримання повістки громадянам потрібно з'явитися до військкомату, навіть якщо вони визнані обмежено придатними або мають відстрочку від призову

Висновок військово-лікарської комісії визначає ступінь придатності до військової служби
Фото: УНІАН. Колаж: Pro Гроші
В Україні триває загальна мобілізація, під час якої вручити повістку можуть всім чоловікам призовного віку від 18 до 60 років. Серед них навіть можуть бути громадяни, які мають право на відстрочку від призову та особи, які в мирний час були визнані обмежено придатними.
Про те, чи потрібно обмежено придатним особам повторно проходити військово-лікарську комісію (ВЛК) під час загальної мобілізації, розповів адвокат Андрій Карпенко.
За його словами, висновок ВЛК дійсний протягом 12 місяців після його отримання. Проте в умовах воєнного стану на повторну медичну комісію можуть відправити навіть тих громадян, які планово проходили її незадовго до мобілізації.
"За цей період обставини могли змінитися, й людина, яку визнавали раніше придатною, може, наприклад, тепер мати причини для отримання відстрочки чи навпаки", – каже адвокат.
Таким чином виходить, що обмежено придатні особи, які отримали повістку, мають з'явитися до територіального центру комплектування та повторно пройти ВЛК. Це потрібно, аби визначити ступінь придатності до військової служби або підстави для надання відстрочки.
Ба більше, під час воєнного стану мобілізувати можуть навіть обмежено придатних осіб, проте служитимуть вони лише в певних підрозділах.
На яку службу можуть відправити обмежено придатних?
Рішення щодо несення військової служби обмежено придатними ухвалює військово-лікарська комісія, яка у висновку вказує види робіт, які протипоказані людині, враховуючи її військову спеціальність, вік, займану посаду тощо.
Загалом для обмежено придатних осіб несення служби заборонене в:
- високомобільних десантних військах;
- плавскладі;
- морській піхоті;
- спеціальних спорудах.
Проте, існують певні види робіт, до яких все ж таки дозволено залучати при визнанні обмеженої придатності під час воєнного стану. Йдеться про службу в:
- частинах (підрозділах) забезпечення;
- військових комісаріатах;
- установах, організаціях, навчальних закладах.
Коли можна відмовитися від отримання повістки?
Аби військовозобов'язані мали право відмовитися від вручення такого документа, мають бути наявні такі обставини:
- порушення порядку вручення повісток;
- документ намагаються вручити невстановлені особи або без належних повноважень;
- повістка виписана на іншу особу;
- порожня повістка, яку заповнювали "на колінці".
Раніше ми розповідали, кому з чоловіків можна не з’являтися до військкомату після отримання повістки. Також ми писали, що від призову на військову службу хочуть звільнити ще одну категорію осіб. Більше про мобілізацію в Україні читайте в нашій спецтемі.
Сподобалась стаття?