Мобілізація в Україні — чи можуть викликати на медкомісію повторно
Розбиралися, які є категорії непридатності до служби в армії та чому можуть повторно викликати до військомату

На медкомісію мають право визивати повторно
Фото: УНІАН, Unsplash. Колаж: Pro Гроші
У посвідченні військовозобов’язаного інколи ставлять помітку "обмежено придатний", у такому випадку в період воєнного часу може прийти повістка. Воєнкомати мають повне право вимагати ще раз пройти медкомісію.
Сайт Pro Гроші розбирався, чому можуть повторно відправити на медкомісію.
Як відомо, в нашій країні правила оцінки стану здоров’я військовозобов’язаних та призовників містяться в наказі № 402 про "Положення про військово-лікарську експертизу у Збройних силах України".
У документі мова йде про строковиків під час весняного та осіннього призову, а також військовозобов'язаних та резервістів під час загальної чи часткової мобілізації.
Три категорії непридатності до служби в армії
- Обмежено придатний.
- Непридатний до військової служби у мирний час, але обмежено придатний у воєнний час.
- Непридатний до військової служби зі зняттям з військового обліку.
Чому відправляють на медкомісію повторно
За словами адвоката Андрія Карпенка, всі чоловіки віком від 18 до 60 років можуть отримати повістку від територіального центру комплектування та соціальної підтримки. А там їх обов'язково відправляють на проходження військово-лікарської комісії (ВЛК).
"Загалом висновок ВЛК дійсний 12 місяців. Під час воєнного стану повторну медкомісію проходять навіть ті, хто пройшов її планово, незадовго до мобілізації. За цей період обставини могли змінитися, і людина, яку визнавали раніше придатною, може, наприклад, тепер мати причини відстрочки або навпаки. Висновок: ТЦК мають призначити нову ВЛК для військовозобов'язаного в разі, якщо від часу останнього проходження ВЛК минуло 12 місяців", - пояснив Карпенко.
Він додав, що якщо людина не згодна з рішенням ВЛК, то його можна оскаржити.
Як відбувається процес бронювання працівників
- Спочатку роботодавець надсилає пропозицію щодо бронювання до органу державної влади, що здійснює управління у відповідній сфері або галузі національної економіки, або до інших державних органів (наприклад, військової адміністрації). Окрім цього, необхідно додати листа у довільній формі, у якому обґрунтувати бронювання. Подати пропозиції зазвичай можна у письмовій або електронній формі (зокрема, надіславши електронною поштою).
- Органи державної влади узгоджують отримані пропозиції з Міноборони та подають їх Міністерству економіки України разом з обґрунтуванням.
- Мінекономіки узагальнює подані пропозиції, впродовж 1 робочого дня ухвалює відповідне рішення та надсилає його копію Міноборони, а також державному органу, від якого була отримана пропозиція.
- Міністерство оборони через Генеральний штаб Збройних Сил в одноденний строк надсилає до ТЦК витяги з наказів Мінекономіки.
- ТЦК за місцем розташування підприємства оформлює бронювання: бере заброньованих військовозобов’язаних на спеціальний військовий облік, оформлює їм повідомлення про взяття на такий облік та посвідчення про відстрочку від призову.
Чи можуть скасувати бронювання військовозобов'язаного
Так, але для цього мають бути певні підстави. Наприклад:
- підприємство, установа чи організація завершила мобілізаційне завдання або його скасували;
- завершення підприємством, установою, організацією виробництва товарів, виконання робіт та надання послуг для забезпечення потреб ЗСУ, інших військових формувань.
З іншими підставами можна ознайомитися у нашому матеріалі.
Раніше ми писали, чи може отримати повістку той, у кого є відстрочка. Також ми розповідали, які помилки роблять підприємства під час бронювання.
Сподобалась стаття?