Контракт із ЗСУ: чи можуть звільнити зі служби за відмову складати присягу
Юрист роз'яснив, що буде, якщо відмовитися складати присягу після підписання контракту про військову службу

Українцям роз'яснили особливості складання військової присяги
Фото: УНІАН, Міноборони. Колаж: Pro Гроші
Якщо українець підписав контракт з учбовою частиною ЗСУ, але ще не складав присягу і відмовляється це робити, до нього можуть застосувати низку санкцій.
Чи може це закінчитися розірванням контракту та звільненням з ЗСУ – пояснив юрист Костянтин Грітчин.
Згідно з чинним законодавством, кожен громадянин України, вперше вступаючи на військову службу до Збройних Сил України, особисто складає Військову присягу на вірність Українському народу і скріплює її власним підписом. Присягу складають після проходження програми підготовки, вивчення основних положень військового законодавства України, військових статутів стосовно їх прав та обов`язків, виконання вправи стрільби зі стрілецької зброї не раніше, ніж через місяць від дня прибуття до військової частини.
Відповідно до статті 4 Дисциплінарного статуту військова дисципліна зобов'язує кожного військовослужбовця:
- додержуватися Конституції (254к/96-ВР) та законів України, Військової присяги, неухильно виконувати вимоги військових статутів, накази командирів;
- бути пильним, зберігати державну та військову таємницю;
- додержуватися визначених військовими статутами правил взаємовідносин між військовослужбовцями, зміцнювати військове товариство;
- виявляти повагу до командирів і один до одного, бути ввічливими й додержуватися військового етикету;
- поводитися з гідністю й честю, не допускати самому і стримувати інших від негідних вчинків;
- не вживати під час проходження військової служби (крім медичного призначення) наркотичні засоби, психотропні речовини чи їх аналоги, а також не вживати спиртні напої під час виконання обов`язків військової служби.
Згідно п.48 Дисциплінарного статуту ЗСУ, на військовослужбовців можуть бути накладені такі дисциплінарні стягнення:
- зауваження;
- догана;
- сувора догана;
- позбавлення чергового звільнення з розташування військової частини чи з корабля на берег (стосовно військовослужбовців строкової військової служби та курсантів вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти);
- попередження про неповну службову відповідність (крім осіб рядового складу строкової військової служби);
- пониження в посаді;
- пониження у військовому званні на один ступінь (стосовно осіб сержантського (старшинського) та офіцерського складу);
- пониження у військовому званні з переведенням на нижчу посаду (стосовно військовослужбовців сержантського (старшинського) складу);
- звільнення з військової служби через службову невідповідність (крім осіб, які проходять строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, а також військовозобов’язаних під час проходження навчальних (перевіркових) і спеціальних зборів та резервістів під час проходження підготовки та зборів).
Тобто оскільки покарання у вигляді звільнення зі служби за контактом не застосовується у період воєнного стану, то військовий буде зобов'язаний врешті-решт скласти присягу і дотримуватися вимог контракту. В іншому випадку буде передбачена вже адміністративна чи навіть кримінальна відповідальність.
"Таким чином, скоріше за все буде накладено попередження, потім догана, а потім може сувора догана у разі, якщо надалі не буде прийнято присягу, однак звільнення у зв'язку з воєнним станом неможливе на цій підставі", – пояснив адвокат.
Раніше ми пояснювали, коли під час мобілізації відстрочка від призову не діє. Також ми розповідали, що звільнитися з військової служби можна ще за однієї обставини.
Сподобалась стаття?