Новини Фінанси Економіка Бізнес Кар'єра Нерухомість Транспорт Індастрі ЖКГ Авто

Готуйте гаманці: які продукти подорожчають взимку

Коливання вартості продуктів залежить від рівня інфляції, сезонності, врожаю, вартості енергоресурсів

Фото: Pexels

Продукти в Україні подорожчають

Фото: Pexels

Ціни на продукти в Україні найближчим часом зростуть. Вже з листопада варто чекати чимале подорожчання певних продуктів. Основні причини подорожчання – це сезонність та додаткові витрати на енергоресурси.

Про це повідомляє РБК-Україна.

Чого очікувати від цін

Останні місяці в Україні спостерігається тенденція на зниження споживчих цін. Нацбанк пояснює, що цьому сприяла широка пропозиція фруктів та овочів нового урожаю в Україні, високі врожаї олійних та зернових культур та їх швидке збирання, обмеження можливості експорту.

Голова Комітету ВР з питань аграрної та земельної політики Олександр Гайду зазначив, що вартість багатьох продуктів у 2023 році менша, ніж була торік. Проте здорожчання все ж неможливо уникнути.

За його прогнозом, ціна овочів та фруктів поступово підвищуватиметься на 5-10% щомісяця. Наприклад, вартість молочки зросте на 3-5%. Також взимку варто знов очікувати суттєвого збільшення ціни за яйця.

Причиною цієї тенденції є сезонне зменшення пропозиції від господарств та збільшення витрат на зберігання продукції.

Експерт Українського клубу аграрного бізнесу (УКАБ) Максим Гопка розповів, які додаткові витрати впливатимуть на зміну цін у холодний період року.

"Це збільшення використання пального, якщо російські атаки по енергомережах будуть активними, а також збільшення витрат електроенергії. Крім цього, зростатимуть обсяги імпортної продукції в деяких категоріях товарів, а вона може бути дорожчою за українську", – повідомив він.

Яйця – знову найвищі ціни на ринку

Курячі яйця вже зараз поступово зростають у ціні. Це сезонне явище, адже восени пропозиція від господарств завжди зменшується.

На думку очільника парламентського комітету з питань аграрної політики Олександра Гайду, цьогоріч яйця знов стануть рекордсменом зі здорожчання. Є велика ймовірність, що до новорічних свят ціни сягнуть показника минулого року, коли яйця коштували близько 75 грн за десяток.

В УКАБ наголошують, що, окрім сезонного зменшення пропозиції від господарств та загального виробництва, не треба забувати про зміни тарифів електроенергії, котрі відіграють важливу роль у собівартості виробництва продукції птахівництва. До кінця року ціни на яйця будуть варіюватися від 60-70 грн/за десяток.

Зараз середня ціна за десяток яєць категорії С1 тримається на рівні 55,8 грн.

М'ясо

За останні тижні в Україні дещо знизилися ціни на м'ясо. На це вплинула низька вартість зернових та протеїнових компонентів для відгодівлі.

Також на ринку свинини фіксується активізація імпортних поставок. Хоча об’єми не довоєнні (3 000-5 000 тонн), проте стабільні – в межах обсягів у жовтні прогнозуються у жовтні 1 800 тонн. Як пояснив експерт УКАБ, це не дає ціні швидко рости, але до кінця осені можливе здорожчання до 5%.

Наразі середня вартість свиної грудинки по супермаркетах становить 177,6 грн.

Крупи

Українські аграрії зібрали рекордний врожай гречки завдяки збільшенню площі посівів та високій врожайності культури. Це сприятиме зниженню кінцевої вартості крупи. Але також варто враховувати фактор дорогої обробки, логістики та пакування. Аналітик УКАБ Максим Гопка вважає, що ціни на гречку можуть дещо коливатися, але загалом не зростатимуть.

Середня вартість гречки в супермаркетах – 36,2 грн/кг. При цьому в мережах АТБ, Metro, Novus можна купити крупу ще менше – за 32-33 грн.

Ціни на рис будуть високими порівняно з торішніми через зниження власного виробництва.

На полицях магазинів рис (довгий пропарений) продається в середньому за 71 грн/кг. Ціна почала зростати від зими 2022 (тоді крупа коштувала 40 грн/кг).

Цукор

Нещодавно почали ширитися новини, що в Україні очікується дефіцит цукру через великі обсяги експорту в країни ЄС, де вже другий рік неврожай цукрових. Однак ця інформація не відповідає дійсності.

Виробництво цукру в цьому році залишається на високому рівні, що покриває внутрішній попит та дає можливість експортувати. В УКАБ зазначають, що цукор в Україні буде стабільний в ціні. Середня вартість по супермаркетах становить 34,35 грн.

Чи запасатися овочами на зиму

Гарний врожай овочів сприяв зниженню цін у перші місяці осені 2023. Так, значно нижчою за торішню є вартість:

  • цибулі – 12,5 грн/кг проти 33,6 грн/кг;
  • білоголової капусти – 7,41 грн/кг проти 15,63 грн/кг;
  • моркви – 9 грн/кг проти 25,55 грн/кг;
  • буряка – 8,05 грн/кг проти 13,4 грн/кг.

Картопля також продається за низькою ціною — 9,5 грн/кг. Така доступна вартість наразі дозволяє українцям робити запаси овочів.

Проте овочі вже пройшли свій найнижчий ціновий рівень. Як зазначив аналітик УКАБ, з настанням холодів продукція середньої якості розпродається за доступними цінами.

Здорожчання очікується в першій половині листопада, коли середня температура повітря знизиться й стане прохолодніше, бо ціна міститиме в собі й витрати на зберігання. Максим Гопка також додав, що до війни переважна більшість українських овочів закінчувалась в кінці січня, на початку лютого.

Фрукти

Ціна на яблука очікується високою. Проти минулого року вартість є дорожчою на 30-40%.

Зазначається, що сорт яблук Айдаред у супермаркетах коштує 20 грн/кг, а восени 2022-го вартість цих яблук складала 12,96 грн/кг.

В УКАБ розповіли, що причиною цьому став менший врожай та малі обсяги виробництва. Крім того, на українські яблука стабільно великий попит в Європі, де також фіксуються високі ціни на цей продукт.

Банани та цитрусові у жовтні 2023 продаються за нижчими цінами ніж торік через падіння зовнішніх цін.

Банани зараз коштують в середньому 46,12 грн (63,45 грн/кг у жовтні 2022), а мандарини – 47,24 грн (70,73 грн/кг у жовтні 2022). Загалом їх вартість і надалі залежатиме від імпортних поставок та цінової ситуації в країнах виробників.

Як зберігати продукти під час блекаутів

Ми вже писали, що варто турбуватися за стан продуктів тоді, коли відключення тримають понад чотири години. У такому випадку варто рідше відкривати холодильник, та перемістити всі продукти в морозильну камеру. Якщо світла немає довго, то продукти краще з'їсти або перемістити на балкон.

Але краще за все придбати продукти, які можуть довго зберігатися без холодильника. Мова йде про різноманітні сухпаї, овочі, фрукти, печиво тощо.

Раніше ми писали, на який популярний продукт в Україні вже зросла вартість. Також ми пояснювали, що змінилося на аграрному ринку.

google Pro Гроші в Telegram google Pro Гроші в Google News

Стрічка новин

Дивитися всі

Ексклюзив редакції

Дивитися всі
Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтесь з тим, що ознайомилися з оновленою політикою конфіденційності, та погоджуєтесь на використання файлів cookie.