Новини Фінанси Економіка Бізнес Кар'єра Нерухомість Транспорт Індастрі ЖКГ Авто

Чому насправді банки відмовляються приймати зношені купюри – експерт назвав причину

Фінансовий аналітик запевняє, що адміністративний тиск та погрози на обмінники не подіють

Фото: УНІАН, pexels. Колаж: Pro Гроші

Українці не можуть здати "старі" купюри

Фото: УНІАН, pexels. Колаж: Pro Гроші

Деякі банки відмовляються приймати зношені купюри. Проблемою навіть зацікавилися у профільному парламентському комітеті та Нацбанку. Однак причина відмови не така проста, як більшість про це думає.

Про це розповів фінансовий аналітик групи ICU Михайло Демків.

Як центробанки розв'язують проблему старіння грошей

Іноземні центральні банки періодично змінюють дизайн своїх банкнот та монет. У більшості випадків це для боротьби з підробками. Купюри попередніх серій виводять з обігу поступово. Тобто, якщо вони потрапили до кас Нацбанку, то назад до обігу їх не повертають, а замінюють новішими.

"Інколи регулятори діють аж надто рішуче, оголошуючи, що старі серії банкнот припиняють бути законним засобом платежу. Наприклад, у Британії не так давно після заміни паперових банкнот на полімерні у магазинах припинили приймати старі купюри, створивши проблеми для власників паперового фунта за межами країни. В тому числі в охопленій війною Україні", – говорить експерт.

А ось в США діють інші правила. Всі банкноти, випущені ФРС, залишаються законним засобом платежу. Розрахуватися ви можете навіть купюрою, якій вже 100 років.

Чому відмовляються від "старих" купюр наші банки

Справа у поведінці клієнтів, запевняє Михайло Демків. Минулого року, у період гострого дефіциту готівкової валюти в Україні, та коли імпорт банкнот літаками став неможливим через навалу ворога, обмінники приймали все:

  • нові;

  • старі;

  • надірвані;

  • зігнуті банкноти тощо.

Зараз ситуація змінилася. Ажіотажний попит на валюту вдалося збити, офіційний курс та готівковий зблизилися, а клієнти стали перебірливішими.

"Навіщо мені стара пожована псом банкнота, хочеться нової. Де ймовірність нарватися на підробку є нижчою? Якщо в банках та обмінниках накопичився певний обсяг такої готівки, то вони починають шукати шляхи його скорочення. Звідти й обурливі комісії за прийом чи відмову приймати подібні банкноти взагалі", – додає експерт.

Як змусити банки приймати все

Адміністративний тиск та погрози на обмінники не подіють. Якщо немає економіки, банки прийматимуть банкноти, але матимуть труднощі з їхньою видачею потім. Такі "старі" банкноти варто брати на строковий депозит, адже тоді для банку з’являється шанс заробити на такому обміні.

Як ми розповідали раніше, в банках зʼявились пошкоджені купюри. Також ми писали, чому українцям потрібно перейти на розрахунки у гривнях.

Ще сайт Pro Гроші пояснював про те, що таке "мокрі" гривні та чому їх обмінюватимуть безплатно. Читайте про пошкоджені купюри, які з'явилися в українських банках.

google Pro Гроші в Telegram google Pro Гроші в Google News

Стрічка новин

Дивитися всі

Ексклюзив редакції

Дивитися всі
Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтесь з тим, що ознайомилися з оновленою політикою конфіденційності, та погоджуєтесь на використання файлів cookie.